KORELACIJA BASNE
Autor: Krunoslav Sakač, 14. 2. 2012.

Učenici 2. b razreda se u siječnju naučili karakteristike basne korelacijom kroz predmete: hrvatski jezik, priroda i društvo, glazbena i likovna kultura.

Unutar  hrvatskog jezika povezli smo područja književnosti, jezičnog izražavanja i medijske kulture.  Interpretirali smo četiri basne. Dvije basne je napisao La Fontaine: „Lav i miš“ i „Cvrčak i mrav“. Nada Iveljić autor je „Nove basne“, a Gianni Rodari pod naslovom „Zašto magarac njače“. Kako su Cvrčak i mrav te Nova basna sadržajno povezane odabrali smo ih za dramatizaciju. Putem kviza u pawer point prezentaciji,  ponovili smo znanje o kazalištu, a zatim iz medijske kulture pogledali lutkarsku predstavu Cvrčak i mrav. Napisali smo vlastite stihove po kojima ćemo glumiti, a na satu glazbene kulture uglazbili pjesmice koje nas upoznaju s likovima – cvrčkom i mravom. Sat likovne kulture iskoristili smo za izradu lutaka i pozornice koju smo oblikovali usvojenim znanjem o zimi iz prirode i društva. Poigrali smo se s lutkama prilikom scenskog izvođenja učeći dramatizaciju teksta, a neki su se okušali i u pisanju vlastite basne.

učiteljica Ljiljana Katić

Priloženi dokumenti: