Digitalizirani časopis "Naših prvih 10"

Povijest školstva u gradu Dugom Selu duga je više od 150 godina, no jedan od iznimnih događaja svakako jest i osnivanje druge osnovne škole. Pogotovo stoga što je u tom trenutku Osnovnu školu Dugo Selo pohađalo oko 1 650 učenika (djelomično pohađajući nastavu u tri smjene) po čemu smo bili jedna od najvećih škola u državi.

Činjenice govore da se taj, za stanovnike našeg grada, važan događaj zbio na sjednici Skupštine Zagrebačke županije. Dana 20. listopada 2009. godine osnivač Škole, Zagrebačka županija, donijela je na 3. Sjednici Županijske skupštine Zagrebačke županije Odluku o podjeli Osnovne škole Dugo Selo. Navedenom Odlukom izvršena je podjela Osnovne škole Dugo Selo na način da je ista podijeljena na dvije ustanove i to na:
1.    Osnovnu školu Josipa Zorića sa sjedištem u Dugom Selu, Josipa Zorića 86 i
2.    Osnovnu školu Ivana Benkovića sa sjedištem u Dugom Selu, Hrvatskog preporoda bb.

Novonastale ustanove postale su pravni sljednici Osnovne škole Dugo Selo.

Do imenovanja ravnatelja na Zakonom propisani način u Osnovnoj školi Ivan Benković za privremenog ravnatelja imenovan je Branko Goleš, prof. Osnovna zadaća privremenog ravnatelja bila je pripremiti i pribaviti sve potrebne dokumente za osnivanje i potpuno osamostaljivanje škole.

Tako je Osnovna škola Ivan Benković kao ustanova osnovana 12. siječnja 2010. godine upisom u registar Trgovačkog suda u Zagrebu. Dva tjedna nakon toga osnovana je i Osnovna škola Josipa Zorića te se proces razdvajanja škola mogao dovršiti.    To se ubrzo i dogodilo. Naime, od 1. veljače 2010. godine u službenim evidencijama Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa izvršeno je brisanje Osnovne škole Dugo Selo i istodobno je izvršen upis novoosnovanih osnovnih škola. Napokon!

No, naše porođajne muke trajale su još sljedećih mjesec i pol dana. Tada smo se konačno uspjeli ekipirati (tajništvo, računovodstvo, pedagog, knjižničar), a dobili smo i prve novce na račun od našeg osnivača - Zagrebačke županije. Sada je doista sve bilo spremno za samostalan život!

Paralelno s procesom osnivanja i osamostaljivanja škole radili smo i na njezinom opremanju. Tijekom zimskih praznika počelo je unošenje prvih komada namještaja u zgradu, a taj je proces potrajao i tijekom proljeća. Naravno, sve vrijeme se nastava normalno odvijala (koliko je to bilo moguće obzirom na okolnosti).

Upisno područje Osnovne škole Ivan Benković, prema dogovorenoj podjeli, čine: zapadni dio Grada Dugog Sela (do Kolodvorske, Kažotićeve i Osječke ulice i dalje prema sjeveru), te naselja Prozorje, dio  Martin brega i Kopčevec. Najveći dio upisnog područja (zapadni dio Grada) jest kompaktan i dosta gusto naseljen. U navedenom dijelu grada živi cca 80% učenika naše škole. Fizički odvojeno jest selo Prozorje te naselje smješteno na Martin bregu. Stanovnici Rugvičke i pripadajućih ulica u tom dijelu grada nisu toliko fizički odvojeni od ostatka grada, no dojam određene odsječenosti zbog velikog i, za djecu, opasnog pružnog prijelaza (8 kolosijeka) jest svakodnevno prisutan. Prometna povezanost riješena je organiziranim prijevozom učenika iz sela Prozorje i s Martin brega, te iz Rugvičke ulice.

Što se nastavnog kadra tiče, on je većinom preuzet iz bivše zajedničke škole, a manjim dijelom je nadopunjen novim mladim snagama. Popisat ćemo ih redom!

Učitelji razredne nastave:

•    1. razred  –  Ljerka Ivanović, Ines Grabušić, Tihana Lilić, Marija Jug
•    2. razred  –  Željka Kušen, Sofija Štefanac Klobučar, Marija Turk Sakač, Sonja Nekić
•    3. razred  –  Ljiljana Katić, Diana Pehar Orešković, Željka Šoštarčić Lauš (zamjena Karolina Petljak), Marija Gorički
•    4. razred  –  Nataša Maretić (zamjena Marina Sabljak), Gabrijela Pletikosić, Karolina Rigljan (zamjena Darija Pekez), Mirjana Pavlić

Učitelji predmetne nastave:

•    hrvatski jezik  –  Danijela Jalžabetić, Jasmina Sverić, Larisa Kramer, Ivana Šavuk, Marijana Balšić
•    likovna kultura  –  Martina Gracin
•    glazbena kultura  –  Sandra Frančišković, Tena Čačić
•    engleski jezik  –  Mirela Marić Šimunović (zamjena Maja Milovac), Tajana Stanić (zamjena Mislava Dubravčić), Ivana Kujundžić, Ana Šesto
•    matematika  –  Branko Goleš (zamjena Maja Pavlović), Jelena Debeljak, Mirna Štimac
•    fizika  –  Ana Marija Lisjak
•    biologija/kemija  –  Nevenka Radulović, Irena Milišić (zamjena Branimir Rajšel)
•    povijest/geografija  –  Niko Šokčević, Marina Periša, Jelena Kraljić
•    tehnička kultura  –  Borislav Jurić
•    tjelesna i zdravstvena kultura  –  Ana Srdinić, Franjo Adanić
•    informatika  –  Krunoslav Sakač, Ana Bendeković
•    njemački jezik  –  Marija Arabadžić
•    vjeronauk  –  Karolina Hrastović, Ružica Filipović, Verica Mijatović

Od stručnih suradnika zaposlen je jedan (i vrijedan)  –  pedagog Ante Tutavac.

Ekipu administrativno - tehničkog osoblja čine:
•    tajnica  –  Suzana Kralj Šantić
•    voditelj računovodstva  –  Anita Šola
•    domari  –  Jure Debeljak, Edo Čop
•    kuharice  –  Jelka Perković, Marija Đurić, Božana Koljić, Branka Periša
•    spremačice  –  Ana Hojka (zamjena Mara Radovac), Vlastica Žmalec, Renata Jelečki, Sanja Berger, Ljiljana Terzić, Anđelka Sumpor.

U travnju 2010. godine.

Ravnatelj: