Učenička zadruga "Martinovac"

Naša učenička zadruga osnovana je 15. studenoga 2010. godine s ciljem okupljanja većeg broja učenika kojima će se primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja omogućiti razvoj vještina i sposobnosti te stjecanje i primjena znanja o cjelokupnom proizvodnom procesu kroz njegovanje radnih navika, kreativnosti i inovativnosti.

Zadruga nosi ime "Martinovac" koje asocira na Martin breg koji je dio našeg zavičaja, a nastavak -ovac potekao je prema imenu zadruge iz Lovrakove knjige "Vlak u snijegu" - Ljubanovac koja je školski primjer osnovnog značenja učeničke zadruge s porukom zajedništva.

Predsjednica zadruge od samih je početaka profesorica Likovne kulture Martina Gracin.

U zadruzi trenutno djeluju četiri sekcije:

• ​Ekološka sekcija (I.-IV.razred) pod vodstvom učiteljice razredne nastave Sofije Štefanac Klobučar
  • Likovno - kreativna sekcija (I. - IV. razred) pod vodstvom učiteljice razredne nastave Tihane Lilić
  • Vrijedne ruke (I. - IV. razred) pod vodstvom učiteljica razredne nastave Maje Milovac i Marije Jug
  • Grafička sekcija (V. - VIII. razred) pod vodstvom profesorice Martine Gracin

​Zadruga trenutno okuplja oko 60 učenika.

"Umjetnost je mjesto kamo djeca putuju da bi se osjećala zadovoljno. Dajte im putovnice." (Nepoznati autor)

Sekcija Ručni rad

Mali zadrugari postali su četvrtaši, pa se u skladu s tim povećao i broj aktivnosti koje obavljaju.

Ove školske godine okušavamo se i u radu s gipsom, pa izrađujemo ukrasne magnetiće za hladnjak i ukrasne posudice, no i dalje su nam najdraže čestitke koje stvaramo vezenjem na kartonu. Učeći nove načine vezenja, naše čestitke postaju raskošnije i ljepše no prije, a pridružilo nam se i nekoliko novih članova.

Ove godine počeli smo vesti i jedan od simbola Dugog Sela - crkvu Sv. Martina na Martin bregu, koju izrađujemo i prodajemo u obliku slike i razglednice.

Svoj rad predstavili smo i na ovogodišnjem Dugoselskom sajmu obrtništva i poduzetništva.

Izrađujući nešto svojim rukama, uočavamo koliku vrijednost ima ljudski rad, ali i koliko je vremena potrebno utrošiti kako bismo nešto izradili.

Kako biste stekli dojam o našim aktivnostima, prilažemo i nekoliko fotografija.

Sekcija Ručnog rada 3. razreda ove je školske godine počela s intenzivnim radom. Uz mnogo truda i volje, izradili smo mnogo različitih božićnih čestitki.

Prvih nekoliko tjedana školske godine učili smo tehniku jednostavnog zlatoveza na kartonu, a potom smo krenuli na izradu božićnih motiva.

Posljednjih nekoliko tjedna pridružili su nam se i učenici viših razreda koji su zajedno s nama uživali u radu. Ovim putem zahvaljujemo im na potpori.

Uvjerili smo se da tekst Himne zadrugara ne govori uzalud:

Kad se mnogo malih složi, tad se snaga stoput množi...

Da u ovoj aktivnosti uživaju i dječaci jednako kao i djevojčice, uočit ćete na fotografijama.