BONTON za bolje razumijevanje osoba s invaliditetom.
Autor: Krunoslav Sakač, 21. 12. 2012.

U srijedu, 19. prosinca 2012. godine u našoj smo školi ugostili predsjednicu Udruge za promicanje istih mogućnosti (UPIM) gđu Mirjanu Dobranović te naše sugrađane, predstavnike Udruge AmoReVera. Povod je bila akcija, uz odobrenje i poticaj Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Zagrebačke županije, kojom se provode aktivnosti vezane uz promjenu svijesti prema osobama s invaliditetom. Naime, nakon dvije godine volonterskog rada ugledala je svjetlo dana publikacija BONTON za bolje razumijevanje osoba s invaliditetom.

Knjižica Bonton je hvalevrijedno edukativno sredstvo čiji tekst upućuje na činjenje dobrih djela s dalekosežnim pozitivnim učincima na podizanje svijesti građana, posebno mladih, za antidiskriminacijsko postupanje prema osobama s invaliditetom. Podjelom knjižice može se utjecati na ljude da prihvate osobe s invaliditetom kao sebi ravne, one koji oplemenjuju našu zajednicu i kojima trebaju svi pomoći da sretnije žive.

Knjižica ima 68 lijepo dizajniranih stranica koje prate Darka, studenta Učiteljskog fakulteta, osobu s invaliditetom, u njegovom svakodnevnom životu. Darkova priča, koju on prenosi čitateljima te je zaključuje riječima “U takvom svijetu želim živjeti!“, najbolji je dar svima i doprinos provedbi nediskriminacijske politike prema osobama s invaliditetom. Ona također doprinosi podizanju javne svijesti za borbu protiv stereotipa i stigmatizacije osoba s invaliditetom – kao odgovor na rasprostranjene stigme usmjerene protiv osoba s invaliditetom u društvu.

Učenici osmih razreda pozorno su poslušali gđu Dobranović i njezine sugovornike, primili predmetnu knjižicu na dar te su obećali proučiti je tijekom zimskih praznika.