Terenska nastava trećih razreda - prometnice Zagreba
Autor: Krunoslav Sakač, 5. 12. 2012.

U utorak 27. studenog 2012. treći razredi OŠ „Ivan Benković“ u Dugom Selu posjetili su prometnice grada Zagreba u sklopu terenske nastave predmeta prirode i društva.

Autobusom smo otišli do Zračne luke Zagreb. Tamo su nas vodiči upoznali sa preuzimanjem i kontrolom prtljage, kontrolom putnika po izlasku iz putničke zgrade, prostorom za boravak i posebne potrebe putnika. Vozili smo se autobusom po stajanci i obilazili parkirane zrakoplove. Razgledavali smo vatrogasne službe, službe hitne medicinske pomoći i službe vezane za siguran let.

Autobus nas je odvezao do Željezničkog kolodvora Velika Gorica. Vlakom smo doputovali do Glavnog kolodvora Zagreb te razgledali njegove perone i vlakove, a posebno staru lokomotivu.

Zatim smo autobusom otišli do Autobusnog kolodvora Zagreb i upoznali se s njegovim peronima, šalterima informacije i prodaje karata te pronašli vozni red po kojem autobusi voze.

Ponovo smo se vozili autobusom, ali ovaj put do Tehničkog muzeja. U muzeju smo mnogo toga otkrili. Vidjeli smo vatrogasnu crpku za gašenje požara vodom, parnu vatrogasnu štrcaljku koja se doprema na mjesto požara pomoću konjske zaprege tzv. Julijeve parnjače, pijesak i brodski kablić za gašenje požara vodom, vatrogasna kola za dobavu vode, nosilo koje služi za spuštanje povrijeđenih osoba niz zidove zgrada, motornu vatrogasnu štrcaljku, automobilske vatrogasne ljestve iz 1924.g., zaprežna kola za prijevoz vatrogasaca, kip vatrogasca koji ima kacigu s vizirom, prskalice za gašenje vatre, vatrogasni aparati za gašenje pjenom, kombinirano vozilo za prijevoz cijelog vatrogasnog odjeljenja s najnužnijom opremom za gašenje požara. Uočili smo podmornicu, padobran, starinski traktor i mitnicu u Vlaškoj ulici, kolodvor južne željeznice, male tenkove, stare zrakoplove, kočije, motorne saonice, putnički brod, ratni brod, čamac Oliva, čamac Šajka  na vesla s jedrom, stari automobili Hans i Renault, sportski automobil, lokomotiva. Posjetili smo i pravi rudnik.

Puni dojmova i novih spoznaja, vratili smo se u školu.

učiteljice Karolina Rigljan i  Ljiljana Katić

SLIKE