DAN ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE I DAN JABUKA U 1. C RAZREDU
Autor: Marija Turk Sakač, 21. 10. 2012.

U 1. c razredu na svečan je i stvaralački način obilježen Dan zahvalnosti za plodove zemlje (16.10.) i Dan jabuka (20.10.).

Dan zahvalnosti za plodove zemlje započeli smo interpretacijom narodne priče „Zrno pšenice“. Kroz prezentaciju smo ponovili kroz čije sve ruke mora proći zrno pšenice da bi postalo brašno i naposljetku kruh.

Slijedilo je ono najzanimljivije – izrada peciva. Stavili smo pregače, zasukali rukave, pobrašnili kuhinjske krpe i uzeli tijesto. Tijesto smo izvaljali, a onda pleli pletenice, motali kiflice i pužiće. Sve smo lijepo poslagali u tepsije i premazali izmućenim jajetom. Ponosno smo ih odnijeli kuharicama da nam ih ispeku.

Na kraju smo ih sve slasno pojeli.

Dan smo završili nastupom na školskoj priredbi gdje smo otpjevali pjesmu Mlin.

U petak 19.10.2012. godine imali smo integrirani dan povodom Dana jabuka koji se svake godine obilježava 20.10.

Najprije smo čitali pjesmu Jabučica Vesne Parun i odglumili pad jabuke s drveta. Onda smo se prisjetili zašto za jabuku kažemo da je „kraljica voća“, zašto je zdrava, zašto je volimo i što sve od jabuke pravimo. Učiteljica nam je donijela različite sorte jabuka čija smo imena pokušali zapamtiti: idared, zlatni delišes, gremi smith, jonagold, gloster, crveni delišes, briburn, elstar itd.

Osim toga, izložila nam je i jabuke neobičnih oblika i veličina: vrlo velike jabuke skoro poput lopte za rukomet i one sasvim malene poput špekule, zatim udubljene, ispupčene, spojene, srasle izdužene jabuke i sl.

Na likovnom smo izrezali crvene, žute i zelene jabuke i sa svojim ih imenima stavili na stablo jabuke napravljeno na panou. Drugi pano ukrasili smo jabukama koje smo oslikali vodenim bojama.

Kako je sve to izgledalo pogledajte na slikama: