Izlet osmaša u Vukovar i Ilok
Autor: Krunoslav Sakač, 13. 6. 2012.

Dana 25. svibnja 2012. učenici osmih razreda zaputili su se na izlet u Vukovar i Ilok u pratnji svojih razrednica. U rano jutro svi su se okupili ispred škole gdje su ih čekala dva autobusa i putovanje je započelo. Cijelim putem prema Vukovaru prijetila je kiša, ali na kraju je sve prošlo u najboljem redu. Učenike je čekao vrlo bogat program. Posjet Memorijalnoj bolnici, Ovčari (spomen-domu i spomen-obilježju), Memorijalnom groblju, ručak i posjet Iloku, gdje su razgledali mjesnu crkvu, tvrđavu te vinske podrume. U kasnim večernjim satima vratili su se u Dugo Selo prepuni dojmova.

Dana 25. svibnja 2012. učenici osmih razreda naše škole posjetili su gradove Vukovar i Ilok. Oko 5.45 sati okupili smo se ispred škole. Polazak je bio u 6.00 sati. Nakon nekoliko sati vožnje i druženja te nekoliko neizbježnih zaustavljanja stigli smo u Vukovar. Prvo smo posjetili Vukovarsku bolnicu ili Memorijalnu bolnicu u kojoj su se liječnici i ostalo osoblje brinuli o stradalima za vrijeme Domovinskog rata 1991. godine. Pogledali smo potresni film u predvorju bolnice, a onda smo u pratnji vodiča obišli samu bolnicu i podrum u kojem su stradalnici i osoblje proveli tri mjeseca. Nakon posjeta bolnici prošetali smo gradom uz rijeku Dunav. Onda smo se uputili prema Ovčari, zloglasnom logoru. Poslije Ovčare posjetili smo Memorijalno groblje. Tijekom obilaska pratio nas je vodič koji nam je sve objašnjavao i odgovarao na naša pitanja. Poslije obilaska Memorijalnog groblja imali smo ručak te pola sata slobodnog vremena. Zatim smo krenuli u najistočniji grad Hrvatske, Ilok. U  Iloku smo prvo razgledali crkvu sv. Ivana Kapistrana koja nas je zadivila kao i sam Ilok. Naime, osjećate se kao da ste došli u neko drugo, bajkovito doba u kojem je vrijeme stalo. Zatim smo obišli Iločku tvrđavu te nam je vodič ispričao sve o njezinoj povijesti. Zadivili su nas i Iločki podrumi (stariji i noviji) te smo razgledavali sa znatiželjom ogromne bačve dok je vodič pričao koliko su neka vina stara i koje su im cijene. Umorni i prepuni dojmova krenuli smo natrag u Dugo Selo. Mogu reći da je izlet bio jako zanimljiv i zabavan. Ovo nam je bio zadnji zajednički izlet u osnovnoj školi i sigurno ga nećemo zaboraviti, a i saznali smo nešto novo. Sve u svemu, oni koji nisu išli definitivno su pogriješili, a svima bih preporučila da posjete Vukovar i Ilok ako već nisu.

Edina Numanović, 8.c

SLIKE