Današnji sasvim (ne)običan sat Glazbene kulture u 3.b
Autor: Sofija Štefanac Klobučar, 16. 5. 2023.

Sat Glazbene kulture u 3.b održan je izvan naše škole, u Glazbenoj školi Dugo Selo, na njihovom Danu otvorenih vrata.

Iz kurikula nastavnog predmeta Glazbena kultura za osnovne škole možemo izdvojiti sljedeće činjenice:

Glazba je dio svih kultura svijeta te je, uz ostale umjetnosti, ključna za kvalitetan, skladan i cjeloviti razvoj svakog pojedinca.

U obrazovnom je sustavu Republike Hrvatske učenje glazbe prepoznato i priznato kao neizostavan čimbenik u oblikovanju specifično-glazbenih, ali i općih (generičkih) kompetencija učenika.

Predmetima Glazbena kultura ostvaruju se temeljne odgojno-obrazovne vrijednosti i opći ciljevi odgoja i obrazovanja.

Stoga nastava glazbe potiče i unaprjeđuje učenikov estetski razvoj, potiče kreativnost učenika, razvija učenikove glazbene sposobnosti i interese, razvija učenikovu svijest o očuvanju povijesno-kulturne baštine i osposobljava ga za življenje u multikulturnom svijetu.

Na nastavi glazbe učenici upoznaju i doživljavaju glazbu različita podrijetla te različitih stilova i vrsta, usvajaju osnovne elemente glazbenog jezika i glazbene pismenosti.

S obzirom na značaj koji ima za učenika, učenje glazbe ima i višestruku društvenu ulogu.

Izlaskom iz okvira škole i integracijom u širu društvenu zajednicu i kulturu, škola i lokalna zajednica povezuju se u promicanju glazbene kulture i umjetnosti.

Tijekom svojeg obrazovnog puta, ali i kasnije, učenici će kao kompetentni korisnici kulture aktivno sudjelovati u glazbenome životu svoje sredine (u ulozi izvođača, publike ili stvaratelja), doprinositi očuvanju, prenošenju, obnavljanju i širenju kulturnog nasljeđa.

Jedan od mnogih odgojno-obrazovnih ciljeva učenja i poučavanja predmeta Glazbena kultura je potaknuti učenike na aktivno bavljenje glazbom i sudjelovanje u kulturnom životu zajednice.

Preporuka za ostvarenje odgojno-obrazovnih ishoda kurikula nastavnih predmeta Glazbena kultura je da učenik s učiteljem posjeti najmanje jedan glazbeno-kulturni događaj.

Sukladno navedenim činjenicama učenici 3.b su se sa svojom učiteljicom  odazvali javnom pozivu Glazbene škole Dugo Selo na njihov Dan otvorenih vrata.

Na samom ulazu u Glazbenu školu ih je dočekao ravnatelj Dario Cebić, a nakon uvodnog fotografiranja učenici su uz stručno vodstvo profesora Glazbene škole obišli s velikim zanimanjem nekoliko radnih kutaka s različitim instrumentima.

Učenici su pozorno slušali opise svakog instrumenta, kraće upute o sviranju istog, a i okušali se u sviranju nekih instrumenata.

Sviranjem nekih instrumenata su „led razbili“ Nina Lisac, Tia Perković, Perun Dopuđa Novotni i Dominik Tešić koji su već polaznici Glazbene škole.

U kutku flaute nas je dočekala učenica naše škole Lucija Goleš koja već šest godina pohađa Glazbenu školu i svira flautu.

U tamburaškom kutku su učenici 3.b i zapjevali i zaplesali uz pjesmu Staro sito i korito jer su tu pjesmu i ples svladali još u drugom razredu.

Na kraju druženja su se fotografirali zajedno s možda budućim profesorima jer su mnogi izrazili želju za pohađanjem Glazbene škole od ove jeseni te se zasladili slatkišima i sokićem koji su nam priredili domaćini.

Baš divan sat Glazbene kulture!

„Glazba daje dušu svemiru, krila umu, let mašti i život svemu što postoji.“ (Platon)