Održano XXVII. državno Natjecanje iz hrvatskog jezika
Autor: Danijela Jalžabetić, 16. 5. 2022.

XXVII. državno Natjecanje iz hrvatskog jezika održavalo se u Zadru od 11. do 13. svibnja 2022. Boje Osnovne škole  Ivan Benković  predstavljao je i branio Ivan Sakač, učenik 7. c, kojega je za natjecanje pripremila Ivona Jeleč, profesorica hrvatskog jezika i književnosti. Ivan je iskazao zavidno znanje i osvojio 19. mjesto u kategoriji sedmaša iz cijele Hrvatske. Čestitamo učeniku i mentorici na ostvarenom uspjehu i predstavljanju naše škole na Natjecanju.

Putovanje prema navedenom plasmanu počelo je u autobusu sa Slavoncima koji su svojom druželjubivošću kupili naše simpatije i pokazali se kao odlično društvo tijekom trodnevnog boravka u Zadru. Domaćini Zadrani, osim odličnog smještaja u blizini mora, škole i gradske jezgre, organizirali su i razgledavanje grada tijekom kojeg se mogao dobiti uvid u povijesnu pozadinu gradskih znamenitosti. U pamćenje se usjeklo mediteransko ozračje kojim odišu zadarske ulice i trgovi, kao i  prvo tiskano izdanje Marulićeve  Judite  koje se čuva u Znanstvenoj knjižnici Zadar. Užitku je pridonijela i kombinacija najljepšeg zalaska Sunca na svijetu (prema riječima Alfreda Hitchcocka) i glazba morskih orgulja.

Nakon završne priredbe i dodijele priznanja uslijedio je povratak kući. Natjecanje će se pamtiti po uzbuđenju prije pisanja ispita, iščekivanju konačnih rezultata, druženju s ostalim natjecateljima i mentorima te uživanju u moru i jednom od najljepših hrvatskih gradova – Zadru. Spomenuto je nagrada Ivanovu znanju, trudu  i interesu za materinski jezik.