Projekt razmjene straničnika
Autor: Gabriela Golubić, 18. 2. 2021.

Povodom Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica (ISLM), Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL) organizira razmjenu straničnika između školskih knjižnica i njihovih korisnika. Cilj je razmjena straničnika između dviju škola. Svake se godine uparuju različite škole, kako bi svaka škola upoznala što više različitih kultura i običaja iz cijeloga svijeta. Ove godine je i naša škola sudjelovala u projektu. Sudjelovali su učenici 1.b razreda s učiteljicom Sofijom Štefanac- Klobučar , učenici 4.d razreda s učiteljicom Marijom Jug i knjižničarka Gabriela Golubić. Učenicima prvog razreda dodijeljena je škola iz Litve (grad Kaunas), a učenici četvrtog razreda razmijenili su straničnike sa školom iz Rumunjske( iz mjesta Diosig) koju pohađa mađarska nacionalna manjina.

Projekt razmjene straničnika jednostavan je i zabavan način dijeljenja uživanja u knjigama te stvaranje novih prijateljstava diljem cijelog svijeta. Ideja projekta je promoviranje svoje zemlje te upoznavanje s drugim kulturama i običajima putem straničnika koje u svojim školama izrađuju učenici i školski knjižničari te ih razmjenjuju s učenicima iz škole u nekoj stranoj zemlji koju im dodijeli koordinator projekta.