preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivan Benković Dugo Selo

Login
Kutak školskog liječnika

Kontakti školskih timova

> Informacije o različitim uslugama

Sigurnost na internetu

 

Aktualnosti

Tableti 2019. i 2020.

Važno!

Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u 

Pravilniku o zaštiti podataka.

Office365

Besplatan Office365 za učenike i nastavnike osnovnih i srednjih škola

Korisni linkovi
Kada zvono zvoni

Korisni linkovi

Agencija za odgoj i obrazovanje

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 7. 2010.

Ukupno: 994658
Ovaj mjesec: 1293
Danas: 2
CarNet vijesti
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Terenska nastava učenika osmih razreda u Vukovaru
Autor: Danijela Jalžabetić, 30. 11. 2018.

Učenici osmih razreda naše škole u pratnji svojih razrednika, Marine Periša, Luke Podunajca, Slađane Šarić i Denisa Klausa, bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru od 27.11. do 28.11.2018. Terenska nastava dio je projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“. Riječ je o projektu kroz koji se uči o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar. Tijekom terenske nastave učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske. Nakon usvojenih znanja na predavanjima učenici posjećuju memorijalna mjesta u Vukovaru i okolici gdje se kroz predavanja na terenu uvode  u događaje koji su se dogodili 1991. godine. Kroz posjete muzejima i drugim ustanovama učenici se upoznaju sa životom grada Vukovara te njegovom povijesnom i kulturnom baštinom. (Lara Franjković, 7.d) 

 


GRAD

 

            „…o divni moj, Vukovaru ti. U tebi lijepo je živjet, u tebi su moji sni!“ pjevali su učenici OŠ Ivan Benković iz Dugog Sela 27. studenoga 2018. godine kada su krenuli prema Vukovaru. Putovanje je to koje se organizira već četvrtu godinu za sve učenike osmih razreda u okviru projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“. Nestrpljenje za put u nepoznato bilo je na vrhuncu pred sam polazak te kako smo se približavali Gradu ono je samo raslo. Izlet kao i svaki drugi – kovali su se planovi tko će s kime biti u sobi, tko će što obući za disco večer… Izlet kao i svaki drugi, bar naizgled.

Po dolasku u Grad učenici nisu primijetili ništa neobično. Predivan grad koji se nalazi u Slavoniji i zapadnom Srijemu, s brojnim i lijepo uređenim kućama  koje izgledaju poprilično novo. Za učitelje, posve drugo raspoloženje – sjećanje na kobnu jesen '91. godine kada je ovaj komadić raja krvario pod naletima agresora. Promjena na učeničkim licima nastupila je tijekom predavanja u Memorijalnom centru Domovinskog rata u Vukovaru. Predavač - hrvatski branitelj, vukovarski vitez, koji s drhtavim, ali vojničkim glasom prepričava sve strahote koje je proživio. Na PowerPoint prezentaciji smjenjuju se prikazi uništenog Grada. Šok i nevjerica! Entuzijazam učenika, koji polagano kopni, zamjenjuje isprva zbunjenost, a nakon nekog vremena osjećaj tuge – osjećaj koji se širi poprilično velikom predavaonicom. U srijedu, 28. studenoga nakon doručka krećemo u razgledavanje koje počinje u samom Memorijalnom centru. Brigadir pobjedničke Hrvatske vojske objašnjava djecu kako je tekla sama bitka za Vukovar, ali i ono što se događalo nakon pada grada s njegovim stanovnicima. Razgledavanje Grada, njegovih ljepota poput ušća rijeke Vuke u Dunav postaje sumorno te kao da se koprena zabrinutosti spustila među učenike. Nevjerica kako su branitelji junački držali položaje na Trpinjskoj cesti s malo naoružanja dok ih je napadala jedna od najjačih vojnih sila Europe. Nemogućnost normalnih životnih uvjeta civila i ranjenika u Vukovarskoj bolnici kao i nadljudski napori medicinskog osoblja da te ljude održe na životu…, barem što duže. Dolazak na Ovčaru izaziva jezu! Dokle god ti pogled seže ravnica. Crna, plodna ravnica svete Slavonske i Hrvatske zemlje prekrivena je snijegom koji je padao cijelu noć. Hladan vjetar bridi po brižno u šalove zamotanim obrazima. Nama nešto starijima, taj vjetar vraća sve jauke, krikove, zapomaganja, prkos i inat ljudi koji su na tome mjestu i po posljednji put udahnuli zrak, u mislima se oprostili od najmilijih… Pogled na Vodotoranj izaziva nevjericu kako se unatoč pretrpljenoj šteti nije srušio. I danas stoji, kao u inat svim vojskama. Stoji kao i zastava na njegovom vrhu – stoji kao znamen da je još uvijek hrvatski.

Putem kući osjećaji su pomješani. Tu i tamo pokoja pjesma, pokoji smijeh. No, teško se oteti dojmu kako su se učenici po prvi puta susreli s ratnim stradanjima. Stradanjima u ratu koji im je bio nepoznat (i dobro je što im je nepoznat),  a koji im je sada nekako blizak.

Na samom kraju dvodnevnog programa za učenike je održan kviz znanja o gradu Vukovaru i obrani ovog grada. Našu školu su predstavljale učenice Sara Klarić iz 8.c i Ema Beganović iz 8.d razreda i pokazale izvrsno znanje kojim su osvojile prvo mjesto.

Heroji Vukovara su svuda oko nas. Heroji Vukovara žive u našim učionicama, u grbu iznad ploče kojega ne bi bilo da nije bilo njih. U predivnom i najljepšem jeziku kojega nas je majka učila kojim možemo slobodno izraziti svoje osjećaje. Približavanje naše novije povijesti učenicima osmih razreda na ovakav način je ispunjenje želja onih koji više nisu s nama. Od početne euforije, šoka, zbunjenosti, nevjerice i pokoje suze u oku nove generacije koje dolaze ispunjavaju zakletvu danu svim žrtvama čijom je krvlju natopljena sveta zemlja naše Domovine – „… iz krvi i bola niknut će cvijeće i nikada narod zaboravit neće – VUKOVAR“!

Luka Podunajec, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju