ZAMOLBA ZA ISPIS IZ IZBORNOG PREDMETA
ZAMOLBA ZA ODOBRENJE IZOSTANKA S NASTAVE
ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DUPLIKATA SVJEDODŽBE
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u
Pravilniku o zaštiti podataka.
31.5.2017. godine učenici i učiteljice trećih razreda posjetili su Lepoglavu i dvorac Trakošćan.Autobusom smo stigli do Lepoglave u Kulturni dom. Tamo smo se upoznali s proizvodnjom poznate lepoglavske čipke koju nam je prezentirala gospođa koja je izrađuje. Također smo vidjeli bogatu izložbu čipki te otkrili kako čipke prekrasno izgledaju kad su gotove. Zanimljiva nam je bila čipka ukrašena paškom soli. Nakon okrijepe i igre u obližnjem parku, posjetili smo pavlinsku crkvu Svete Marije građene početkom 15. stoljeća. Oslikana je freskama Ivana Rangera, umjetnika iz reda Pavlina. Župnik nas je upoznao s njezinom bogatom poviješću, a mi smo bili oduševljeni onime što smo vidjeli. Imali smo toliko pitanja da nam je vrijeme predviđeno za njezin obilazak bilo prekratko.
Nastavili smo put prema dvorcu Trakošćanu, jednom od najljepših hrvatskih srednjovjekovnih dvoraca. Smješten je u sjeverozapadnom dijelu Hrvatskog zagorja između Macelja, Ravne gore i Strahinjčice. Pri dolasku uočili smo park-šumu, jezero i šetalište oko jezera. Popeli smo se na brežuljak i razgledali očuvanu unutrašnjost dvorca s prekrasnim pogledom na prirodu oko dvorca. Vidjeli smo različite prostorije: lovačku dvoranu i vitešku dvoranu, salon za igru, malu knjižnicu, glazbeni salon, mali salon, spavaonicu, Julijaninu sobu te sobe obilježene raznim stilovima. Iznenadila nas je visina viteškog oklopa te duljina kreveta za spavanje. Dječake je oduševila zbirka oružja, a djevojčice slike koje su krasile dvorac. Otkrili smo i klavire te bogato ukrašen namještaj. Upoznali smo se s poviješću obitelji Draškoviće i kako su živjeli kao velikaši.
Vrijeme do povratka proveli smo na livadi podno dvorca uz jelo i igru, a na obližnjim štandovima ponijeli smo kući uspomene na ovu terensku nastavu.
učiteljica Ljiljana Katić