ZAMOLBA ZA ISPIS IZ IZBORNOG PREDMETA
ZAMOLBA ZA ODOBRENJE IZOSTANKA S NASTAVE
ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DUPLIKATA SVJEDODŽBE
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u
Pravilniku o zaštiti podataka.
U sklopu obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, škole diljem Hrvatske organizirale su radionice s ciljem razvoja emocionalnih vještina kod učenika. Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. listopada, dio je globalnog pokreta za podizanje svijesti o važnosti mentalne dobrobiti te promicanje aktivnosti koje pomažu u očuvanju emocionalnog zdravlja. Poseban naglasak stavlja se na mlade, koji su danas sve češće izloženi stresu i anksioznosti zbog užurbanog tempa života, visokih očekivanja i pritisaka u školskom okruženju. Zelena vrpca međunarodni je znak i simbol solidarnosti i potpore mentalnom zdravlju, te cilju smanjenja stigme i diskriminacije.
Upravo zbog toga, škole preuzimaju važnu ulogu u razvoju emocionalnih alata kod djece. Jedna od takvih radionica održana je u našoj školskoj knjižnici. Voditeljice radionice su bile Tihana Juras, učiteljica glazbene kulture i Gabriela Golubić, stručna suradnica knjižničarka. U suradnji s učiteljicom Sofijom Štefanac Klobučar organizirale su radionicu s učenicima prvog razreda te istaknule važnost ovakvih aktivnosti za razvijanje emocionalnih vještina kod djece. Aktivnosti su osmišljene kako bi djeca kroz igru i kreativne aktivnosti naučila prepoznavati i izražavati svoje osjećaje, čime su potaknuta dublja emocionalna svijest i smirenost.
Radionica pod nazivom "Glazba i mindfulness za učenike prvih razreda" bila je usmjerena na korištenje glazbe i mindfulness tehnika kako bi učenici naučili prepoznati i regulirati vlastite emocije. Kroz interakciju s raznovrsnim instrumentima – poput konge, bongosa, klavesa, guira, maracasa, triangla, činela, cajona, tamburina, kišnog štapa, metalofona, ksilofona i drugih – učenici su istraživali zvukove koji im pomažu smiriti um, smanjiti stres i usmjeriti pažnju na sadašnji trenutak. Osim toga, učenici su oponašali zvukove iz prirode, poput šuma vjetra, kiše, cvrkuta ptica i žubora potoka, čime su dodatno ojačali svoju povezanost s prirodom i postigli dublji osjećaj unutarnjeg mira. Upravo u tom dijelu radionice kada su učenici oponašali svojim rukama i dijelovima tijela zvukove vjetra, kiše i oluje ponovili su aktivnosti koje su nedavno proveli na Satu razrednika u sklopu preventivnog programa Rescur – na valovima koji ima za cilj aktivno slušanje. U sklopu radionice, učenici su također primijenili tehniku svjesnog disanja kako bi usmjerili pozornost na vlastiti dah i postigli osjećaj smirenosti. Ova jednostavna, ali učinkovita metoda pomogla im je u regulaciji emocija i smanjenju napetosti.
Zvuci instrumenata potaknuli su učenike na dublje promišljanje o vlastitim emocionalnim stanjima pomažući im da prepoznaju i izraze svoje osjećaje na zdrav način. Jedan od učenika podijelio je svoje iskustvo: "Zvukovi instrumenata podsjetili su me na prirodu i osjećao sam se kao da sam vani, u šumi." U današnjem društvu, gdje su djeca i mladi često izloženi stresu zbog društvenih očekivanja, alati za regulaciju emocija postaju nužan dio njihovog osobnog razvoja. Ovakvi programi ne samo da pomažu učenicima da bolje razumiju vlastite emocije, već i stvaraju pozitivno školsko okruženje koje potiče emocionalnu dobrobit i brigu.
Glazbenoj radionici su nazočili te aktivno pridonijeli zvukovima instrumenata i stručni suradnici - školski pedagog Ante Tutavac i socijalna pedagoginja Ivana Dvorneković.
Uz kraći video zapis i fotografije saznajte kako nam je bilo na glazbenoj radionici!