Održano predavanje "Dugo Selo u Domovinskom ratu"
Autor: Danijela Jalžabetić, 2. 12. 2015.

U ponedjeljak, 30. studenoga 2015. godine, je u školskoj knjižnici naše škole održano predavanje na temu Dugog Sela u Domovinskom ratu. Predavanje je održao gospodin Nikola Tominac,  pukovnik HV-a u miru. Cilj predavanja je bio sagledati mjesto i ulogu bivše općine Dugo Selo u Domovinskom ratu u blokadi i zauzimanju vojnih objekata na prostoru općine, te prikazati pregled razmještaja snaga JNA  i pregled hrvatskih obrambenih snaga na području općine Dugo Selo. Pukovnik je govorio i o Dugoselcima na Novljanskom bojištu i na Kupi.

Na novljanskom ratištu sudjelovalo je preko 10.000 vojnika prvenstveno iz zagrebačke regije. Ukupno je poginulo 314 vojnika uglavnom s područja Novske, Samobora, Kutine, Ivanić Grada, Velike Gorice Vrbovca, Križevaca i drugih mjesta širom Hrvatske.

Na novljanskom ratištu sudjelovalo je oko 1.000 vojnika s dugoselskog područja, poginula su 4, a tridesetak je ranjeno.

Predavanju su prisustvovali učenici osmih razreda.

Preuzeto iz prezentacije.