Posjet dvorcu Lužnica u Zaprešiću
Autor: Danijela Jalžabetić, 1. 12. 2013.

Učenici  šestih  i sedmih razreda koji pohađaju izvannastavne aktivnosti iz hrvatskog jezika, vjeronauka i geografije  29. studenoga 2013. u pratnji  profesorica  Karoline Hrastović, Ivane Šavuk  i Marine Periša posjetili su dvorac Lužnica u Zaprešiću. Dvorac je  većinu vremena bio pod grofovima Rauch, a nakon njihova odlaska postao je samostan,a danas je turistička atrakcija.

Kad su učenici  stigli u dvorac dočekala  ih je  časna  sestra koja živi u samostanu koji se nalazi u neposrednoj blizini dvorca.

Učenici su se podijelili u četiri skupine. Dvije skupine učenika  imale su  priliku  upoznati se  s obilježjima dvorca i razgledati  dvorište koje je obilovalo zanimljivim predmetima,  poput kipa Blažene Djevice Marije, modela Eiffelova tornja  načinjenog od kamenja, bunara smještenog  na jezeru.

Druge dvije skupine imale su priliku upoznati se  s unutrašnjosti dvorca. Obilazak je krenuo od podruma u kojem su grofovi Rauch  čuvali vino. Učenici su se imali prilike popeti stepenicama starim 300 godina na kat dvorca. Na katu dvorca učenici su  vidjeli modrenu blagovaonicu i zanimljivo  svetohranište u obliku Sunca. Dvorac je bio pun zanimljivih predmeta,  a jedan od najzanimljivijih je grb grofova Rauch.

Kao suvenir učenici su ponijeli svojim kućama grbove na koje su nacrtali simbole koji njima predstavljaju nešto bitno u životu.