ZAMOLBA ZA ISPIS IZ IZBORNOG PREDMETA
ZAMOLBA ZA ODOBRENJE IZOSTANKA S NASTAVE
ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DUPLIKATA SVJEDODŽBE
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u
Pravilniku o zaštiti podataka.
U našoj školi je u petak, 22.11.2013. godine održano predavanje o tradiciji štovanja svetog Martina u Europi i Hrvatskoj. Predavanje su održale dr.sc. Antonija Zaradija Kiš sa Instituta za etnologiju i folkloristiku i dr.sc.Ines Sabotič sa Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu. Predavanju su prisustvovali Mladi geografi sedmih razreda i učenici skupine Lumena sa voditeljicama mr.sc.Marinom Periša, prof. i Karolinom Hrastović, prof. te učenici 6.d koje vodi Jelena Kraljić, prof. Ovom prilikom su nam u goste došli i učenici osmih razreda OŠ Josipa Zorića u pratnji Zdenke Knežić, prof.
Inicijativa za predavanjem je nastala iz projekta naše škole „Gradovi svetog Martina:Dugo Selo- Tours“ s ciljem povezivanja naših učenika sa svojim vršnjacima u Toursu.
Dr.sc. Zaradija Kiš je u predavanju govorila o životu sv. Martina i njegovim putovanjima Europe te o bogatoj materijalnoj i nematerijalnoj baštini martinske tradicije kojom svetim Martin i danas povezuje Europu i zbližava ljude. Upoznala nas je sa tradicijom sv. Martina i u drugim mjestima u Hrvatskoj: Sveti Martin na Muri,Vranjic, Sumartin, Donje Selo na Šolti, Virje itd. Također smo imali priliku čuti o djelovanju Kulturnog centra Sveti Martin-Hrvatska, koji je osnovan je u svibnju 2006. godine i dio je Mreže europskih Kulturnih centara sv. Martin čije se predsjedavanje mijenja svake godine, a ove 2013. Hrvatska je bila zemlja predsjedateljica te je tom prigodom u listopadu održan međunarodni znansrveni skup Putevima europske nematerijalne baštine u 21. stoljeću: Sveti Martin, simbol dijeljenja. Predsjednica hrvatskog ogranka Mreže je dr.sc. Ines Sabotić a dopredsjednica dr.sc. Antonija Kiš Zaradija.
Jedan od ciljeva Kulturnog centra je osmišljavanje martinskog itinerera u Hrvatskoj, putova koji bi se priključili europskom martinskom itinereru Via Sancti Martini, koji povezuju lokalitete martinske tradicije poput Szobmathelya (rodni grad sv. Martina), Pavije (grad gdje se sv. Martin školovao), Toursa (grada gdje je svetac biskupovao) te velikog broja drugih mjesta diljem Europe koji su izravno ili posredno povezani sa životom i tradicijom sv. Martina.
Kulturni centar sv. Martin – Hrvatska u našoj je domovini do sad postavio 7 Stopa sv. Martina: u Dugom Selu na crkvi na Martinbregu, na župnoj crkvi u Virju, na kući Bratovštine sv. Martina u Donjem Selu na otoku Šolti, u Sumartinu na otoku Braču i u Taru na crkvi sv. Martina u Istri, na župnoj crkvi u Velikoj Trnovitici a ove godine u Vranjicu kod Splita. Pozvani smo da dođemo u Slavonski Brod, točnije u selo Lovčić gdje će 4.7.2014. biti postavljena osma Stopa sv. Martina u Hrvatskoj
Na kraju predavanja, dr.sc. Ines Sabotič je u razgovoru s voditeljicama projekta i ravnateljem škole Brankom Golešom, prof. govorila o načinima na koje se možemo uključiti u ovaj veliki europski projekt Vijeća Europe kako bismo u Dugom Selu pridonjeli jednom novom razumijevanju našega nebeskoga sveca i u osmišljavanju novih načina njegova slavljenja. Lijep je primjer u Nizozemskoj gdje su djeca glavni sudionici proslave za blagdan svetog Martina, idu u procesiji s lampionima koje su sami izradili.
Dobili smo lijep poticaj da započeti projekt realiziramo kreativno i edukativno i tako ostavimo trajni spomen našem gradu i našem zaštitniku sv. Martinu. U realizaciji našeg projekta će nam financijski pomoći i Grad Dugo Selo i turistička zajednica zajednica Grada Dugog Sela koja je također članica udruge Kulturni centar sveti Martin- Hrvatska.