Terenska nastava 4.-ih razreda OŠ "Ivan Benković" u Zagrebu
Autor: Marija Turk Sakač, 8. 11. 2013.

5. 11. 2013. realizirali smo terensku nastavu u dijelu Zagreba iz kojeg se današnji glavni grad Republike Hrvatske razvio. Korelirali smo sadržaje koje smo učili iz prirode i društva o snalaženju u vremenu prošlosti Zagreba, kako taj grad živi danas i što znači za našu domovinu, upoznali smo školu u prošlosti Hrvatke u Hrvatskom školskom muzeju, čuli kako je hrvatski jezik u kajkavskom narječju zvučao u prošlosti, saznali zašto su sveti Marko i Gospa od Kamenitih vrata postali zaštitnici ovog grada, primijenili pristojno hodanje u koloni ulicama grada iz tjelesne i zdravstvene kulture.

Nismo dozvolili da nas jutarnja kiša omete u našem obilasku starog dijela Zagreba. Nakon doručka u našoj školskoj blagavaoni, autobusom smo prošavši kraj spomenika našeg pisca Augusta Šenoe stigli do Zagrebačke katedrale. Vodič nas je upoznao s njom i Kaptolom, a zatim smo na tržnici Dolac koja hrani čitavi grad susreli Krležinog Petricu Kerempuha. Spustili smo se Skalinskom ulicom do Tkalčićeve i pozdravili Mariju Jurić Zagorku, spisateljicu i prvu ženu novinara. Hodali smo potokom Medveščakom koji danas teče ispod ulice. Krvavim mostom smo stigli do Gradeca, a Radićevom ulicom do Kamenitih vrata jedinih sačuvanih od četiri iz prošlosti Zagreba. Preporučili smo se u molitve zaštitnice grada i vidjeli Doru Krupičevu iz poznatog romana Augusta Šenoe koji je pisao o ovom gradu. Opatičkom ulicom smo stigli do Povijesnog muzeja grada Zagreba i detaljnije se upoznali s njegovom prošlosti. Zahvaljujemo kustosima koji su nas toliko zainteresirali da nismo imali vremena misliti o bilo čemu drugom.

Nastavili smo s razgledom Trga svetog Marka i njegovom crkvom uz pogled na zgrade Vlade i Sabora Republike Hrvatske. Nakon priče o hrabrom kmetu Matiji Gupcu, stigli smo dao kule Lotrščak i gričkog topa koji se čuje svaki dan u podne. Divili smo se prekrasnom vidikovcu na Donji grada, a uspinjača nas je spustila do najduže zagrebačke ulice Ilice. Požurili smo do Hrvatskog narodnog kazališta i posjetili Hrvatski školski muzej. Tamo su nas kustosi upoznali kako je bilo ići u školu prije sto godina. Odjenuli smo odjeću dječaka i djevojčica, sjeli u klupe i isporbali pera, tintu, pločice, spužve i krede koje su se koristili u prošlosti. Soba poznatog dječjeg pisca Mate Lovraka posebno nas je zainteresirala, a šiba i kukuruz na kojem su klečali neposlušni učenici dali su nam misliti što bismo da se oni i danas koriste u školama.

Vratili smo se pred katedralu gdje su nas čekali naši vozači i odvezli do prelijepih arkada gradskog groblja Mirogoj. Tamo smo se prisjetili važnih osoba iz naše povijesti kao: Stjepana Radića, Miroslava Krleže, Franje Tuđmana... i našeg učitelja Ivana Benkovića po kojem naša škola nosi ime.

Obogaćeni novim iskustvima pozdravili smo stari dio Zagreba i vratili se u naše Dugo Selo.

SLIKE

Ljiljana Katić