Posjet zvjezdarnici
Autor: Marina Periša, 31. 5. 2013.

U četvrtak 23. svibnja 2013. godine učenici dodatne nastave iz hrvatskog jezika i geografije- Mladi geografi su u pratnji prof. Jasmine Sverić i prof. Marine Periša posjetili zvjezdarnicu u Opatičkoj ulici na Gornjem gradu.

Krenuli smo vlakom do Glavnog kolodvora od kuda smo nastavili pješice do Gornjeg grada.

Upoznali smo povijest i saznali nešto više o radu zvjezdarnice. Zbog svjetlosnog onečišćenja istraživanje je najviše usmjereno na Sunce koje se promatra uz pomoć posebnih filtera. Uz prezentaciju o planetima smo "obišli" Sunčev sustav od naravno Sunca, Merkura pa sve do najudaljenijeg Neptuna.

Nakon predavanja smo otišli na terasu zvjezdarnice na kojoj se nalazi pomična kupola s velikim teleskopom. Zbog oblačnog vremena nismo mogli promatrati Sunce. Saznali smo kako ćemo u sljedećem tjednu nakon zalaska Sunca, na zapadu moći vidjeti konstelaciju triju planeta: Merkur, Veneru i Jupiter. U prilogu našeg izvještaja možete pogledati položaj navedenih planeta koji će imati danas, 31. svibnja 2013., isto tako možete pogledati prezentaciju o usporedbi veličine nebeskih tijela.

Nakon zanimljivog i poučnog predavanja uputili smo se prema kinu. Gledali smo animirani film „Avanture neustrašivog Teda“ pa smo tako iz zvjezdanih staza došli u Ande i zajedno sa junacima filma otkrivali blago Inka.

Nakon filma smo se uputili prema Glavnom kolodvoru i vlakom smo stigli u Dugo Selo oko 19 sati. Bilo nam je jako lijepo i poučno.

Barabara Lučić i Diana Remenar, 6.d

Sunčev sustav - naš "kutak" svemira

U zvjezdarnici, koju smo posjetili 23.svibnja 2013. imali smo zanimljivo predavanje o svemiru, ponajviše o planetima Sunčevog sustava i Suncu.

Sunce je naš izvor topline Kad energija sunca dosegne površinu, odbacuje se u svemir u obliku topline i svjetlosti. Budući da je Sunce poput plinovite lopte njegova površina nije čvrsta poput  Zemljine, stalno se mijenja i zato ju možemo usporediti s kipućom vodom u loncu. Na površini sunca se često nalaze tamne mrlje. Ove tamne mrlje se nazivaju sunčevim pjegama. Sunčeve pjege poprimaju tamni izgled zbog toga što nisu toliko vruće poput ostatka Sunčeve površine. Sunce zajedno sa osam planeta čini Sunčev sustav – naš kutak svemira.

Merkur je dobio ime od Rimskog boga glasnika. Najbrži je planet u sunčevom sustavu. Venera je dobila ime po Rimskoj božici ljubavi i ljepote. Zemljina sestra blizanka.  Ime naše planete Zemlje dolazi od grčke riječi Gea jedini je planet na kojem je moguć život. Mars  je dobio po Rimskom bogu rata. Trenutno se na Marsu nalazi nekoliko rovera i drugih robota koji neprestano obilaze površinu Marsu prikupljajući razne podatke. Jupiter je dobio ime po vođi svih rimskih bogova. On je najveći „brat“ u sunčevom sustavu. Saturn   je dobio ime po Jupiterovu ocu, rimskom bogu žetve. Saturn ima veliki prsten koji ga okružuje. Uran je dobio ime po Saturnovu ocu,rimskom bogu neba. Neptun je nazvan po rimskom bogu mora. Najhladniji je od svih planeta. Jupiter, Saturn, Uran i Neptun su građeni od plina. Pluton je donedavno bio planet Sunčevog sustava ali kako je u odnosu na druge planete vrlo mali i vrlo udaljen od Sunca odlučeno je da više nije planet.

Paulo Tolić, 6.c

Priloženi dokumenti: