Terenska nastava 3.-ih razreda OŠ „Ivan Benković“ u Jastrebarskom
Autor: Krunoslav Sakač, 21. 5. 2013.

17. 5. 2013. realizirali smo terensku nastavu u mjestu Draganiću pored Jastrebarskog. Korelirali smo sadržaje koje smo učili iz prirode i društva o snalaženju u vremenu, kako je hrvatski jezik zvučao u prošlosti, zašto je sveti Juraj postao zaštitnik ovog kraja, plesanje menueta iz tjelesne, zdravstvene i  glazbene kulture.

Posjetili smo posjed Contessa koji je obnovljen unatrag četiri godine. Kuća obitelji grofova Oršića dočarala nam je život u prošlosti našeg zavičaja. Vratili smo se nekoliko stoljeća u natrag i otkrili kako se kuhalo, jelo, radilo, zabavljalo, odmaralo... Različite priče uz predmete iz prošlosti pričale su nam o životu u dvorcima. Postali smo pravi vitezovi i plemenitašice i u njihovim kostimima otplesali menuet. Dječaci su isprobali mačeve i kako su se vitezovi nekad borili.

Okrijepili smo se na prosirkama koje smo stavili na livadu posjeda doživeći pravi piknik. Zatim se upoznali sa četiri prekrasna lipicanera, tri psa i dva kozlića. Stado krava pozdravilo nas je sa susjednog imanja, a zatim smo posjetili i Crkvu Svetog Jurja. Tamo smo čuli priču o hrabrom vitezu Jurju koji je hrabro svjedočio svoju vjeru i tako postao svetac koji ubija zmaja. Oduševilo nas je kako je Crkva obnovljena i koliko se ondašnje stanovništvo brine o njoj.

U obližnjem restoranu probali smo domaću kuhinju i svojim ponašanjem pokazali kako se znamo ponašati za stolom kao velikaši u prošlosti. Uz druženje u dvorištu restorana, opskrbili smo se suvenirima koji će nas podsjećati na najljepšu terensku nastavu do sada.

Obogaćeni novim iskustvima pozdravili smo Jastrebarsko i vratili se u naše Dugo Selo.

Ljiljana Katić