Državno natjecanje Mladeži Hrvatskog Crvenog križa
Autor: Krunoslav Sakač, 18. 5. 2013.

U subotu, 11. svibnja u Novom Vinodolskom je održano 17. Državno natjecanje Mladeži Hrvatskog Crvenog križa. Ekipe mladeži i podmlatka su se natjecale u znanju pružanja prve pomoći i poznavanju Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, međunarodnog humanitarnog prava, ljudskih prava i prava djeteta.

Na natjecanju su sudjelovale pobjedničke ekipe međužupanijskih natjecanja, u kategorijama mladeži (srednje škole) i podmlatka (osnovne škole). Od ukupno 699 ekipa, koliko ih je sudjelovalo na školskim natjecanjima, na natjecanju u Novom Vinodolskom sudjelovalo je najboljih 20 ekipa iz društava Crvenog križa.

Pobjednici međužupanijskog natjecanja Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije održanog  13.04. u  Glini  također su sudjelovali na  ovom Državnom natjecanju. Ekipa «Brzi i žestoki» iz Osnovne škole „Ivan Benković“, Dugo Selo, koja je u kategoriji podmlatka predstavljala Gradsko Društvo Crvenog križa Dugo Selo i svoju školu osvojila je izvrsno peto mjesto.

Uz službeni dio, tijekom natjecanja su od strane organizatora vrednovane i neslužbene kategorije kao što su predstavljanje, brzina, spretnost, kreativnost… pa je tako dugoselska ekipa osvojila nagradu kao najspretnija ekipa.

Ekipu pod zaporkom „Brzi i žestoki“ čine učenici osmih razreda: Alessandro Ninković, Danijela Mosković, Melisa Polomi, Ivona Svetina i Anamaria Škrabo pod mentorskim vodstvom prof Ane Srdinić i vanjskog suradnika Kristijana Katinića.

U kategoriji podmlatka prvo mjesto osvojila je ekipa iz Splita, a u kategoriji mladeži ekipa iz Buja, te im ovom prilikom čestitamo.

Hrvatski Crveni križ organizirao je ovo natjecanje u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta i Agencijom za odgoj i obrazovanje.

U našoj Foto-galeriji pogledajte slike.

Na kraju donosimo i konačan poredak ekipa u obje kategorije:

Poredak ekipa podmlatka:

1. GDCK Split - OŠ "Kman-Kocunar", Split
  2. GDCK Slatina - OŠ Josipa Kozarca, Slatina
  3. GDCK Buje - OŠ Marije i Line, Umag
  4. GDCK Rab - OŠ Ivana Rabljanina, Rab
  5. GDCK Dugo Selo - OŠ “Ivan Benković”, Dugo Selo
  6. GDCK Koprivnica - OŠ "Braća Radić", Koprivnica
  7. GDCK Zagreb - OŠ Nikole Tesle, Zagreb
  8. GDCK Krapina - OŠ "Ljudevit Gaj", Krapina
  9. GDCK Nova Gradiška - OŠ Ljudevita Gaja, Nova Gradiška
  10. GDCK Zadar - OŠ ŠImuna Kožičića Benje, Zadar