Tribina „Primjena hagioterapije u razrednoj nastavi“
Autor: Krunoslav Sakač, 26. 4. 2013.

U sklopu premanentnog usavršavanja učiteljica razredne nastave naše škole, u ponedjeljak 22. travnja 2013. godine od 11:30 do 13:00, učiteljica Tihana Lilić kao voditeljica Vijeća razredne nastave organizirala je tribinu pod naslovom  „Primjena hagioterapije u razrednoj nastavi“. Voditeljice tribine bile su hagoasistent i fizioterpeut Anđelka Knezović Svetec i hagioasistent Vesna Birt sa višegodišnjim iskustvom u praksi u Zagrebu. Od kolovoza prošle godine u Dugom Selu je osnovan Centar za hagioterpiju na adresi Josipa Zorića 82.

Voditeljice su nas upoznale s pojmom hagioterapija kao metodom liječenja antropološke medicine na znanstevno utemeljenim činjenicama čiji je utemeljitelj prof. dr. Tomislav Ivančić te njezinom primjenom u nastavi. Gospođa Anđelka Knezović Svetec upoznala nas je s  hagiterapijom kao izvornim hrvatskim brendom kojeg je profesor Ivančić otkrio 1990. godine i obogaćuje znanstveni svijet spozanajama do danas. U srpnju se organizira već 5. Međunarodni studij hagioterapije u Zagrebu za redom te je upozaju i narodi drugih zemalja osim Hrvatske.

Hagioasistent Vesna Birt iz vlastitih iskustava pomoći ljudima kao i iskustava svojih kolega hagiasistenata govorila je o mehanizmima čovjekove duhovne dimenzije koja široj javnosti nije poznata jer tek od odvog stoljeća znanstevnici su se intenzivnije počeli baviti ovom dimenzijom.  U povijesti znanosti proučavala psihofizička dimenzija čovjeka dok se duhovna razvijala u religioznom smislu. Kako svaki čovjek uz fizičku i psihičku dimenziju ima i duhovnu, ne možemo je strogo povezivati samo s religioznošću koja je tek jedan dio ovog širokog područja čovjeka.

Učiteljica Ljiljana Katić nadopunila je predavanja svojim iskustvima u praksi o čemu je pisala diplomski rad na Institutu za teološku kulturu u Zagrebu.

Učiteljice su izjavile kako bi ovakva tribina bila vrlo plodonosna kad bi se održala i za profesore predmetne nastave naše škole i za roditelje naših učenika pa smo zaključite da je ovo tek prvi korak u projektu primjene hagiterapije u našoj školi.

Ljiljana Katić