Terenska nastava 4. c OŠ „Ivan Benković“ u Samoboru
Autor: Krunoslav Sakač, 23. 4. 2013.

18. 4. 2013. realizirali smo nagradni izlet za 1. mjesto na natjecanju Pisanica Dugog Sela 2013. Učiteljica Tihana Lilić uz pomoć grada Dugog Sela organizirala je posjet i terensku nastavu u gradu Samoboru.

Posjetili smo Rov Svetog Trojstva u Rudama kraj Samobora koji je od 1. lipnja prošle godine otvoren za posjetitelje. Sam projekt „Sveta Barbara – Bogatstvo podzemnog svijeta – nekad i danas“ je realiziran uz pomoć fondova Europske Unije. Na ovom području u najstarijim pisanim podacima može se otkriti da se bakrena ruda vadila 1210. godine,  a tad se selo Rude zvalo Rovi. Vađenje bakrene rude prestalo je 1851. godine. Od 1850. do 1859. godine vadila se željezna ruda. Početkom prošlog stoljeća započelo je vađenje gipsa i trajalo sljedećih 50 godina. Rov Svetog Trojstva za turiste je očišćen u 340 m i  u njemu se vadila željezna ruda. Uz nju vidjeli smo i šišmiša. Glave smo zaštili od udaraca u rude i kapi vode sa šljemovima na kojima je bilo svjetlo neophodno za naše oči u mraku. Potpuno drugačiji doživljaj bio je posjetiti stvarni rudnik od umjetnog u Tehničkom muzeju.

Okrijepili smo se poznatom poslasticom Samobora – samoborskim kremšnitama pa nastavili upoznavati ovaj kraj u Samoborskom muzeju.  Vodič muzeja nas je upoznao s pretpoviješću ovog kraja dok se Hrvati još nisu doselili. Stari predmeti od kamnčića do kostiju, posuda, novčića i  starih kočija. Maketa dvorca pokazala nam je kako su velikaši živjeli u ovom gradu. Bilo ih je mnogo. Strai pisani dokumenti poručili su nam da je ovaj grad od 1242. bio slobodan kraljevski grad kao i Zagreb. Poznati hrvatski pjesnik Stanko Vraz napisao je zbirku ljubavnih pjesama jednoj lijepoj Samoborčanki, a poznati skladatelj Franz Liszt svirao na klaviru koji je izložbeni primjerak muzeja. Vidjeli smo i prekrasno kristalno posuđe i stari bicikl i motocikl. Zahvalili smo se pisano u knjigu dojmova muzeja.

U sklopu muzeja posjetili smo i etnografsku zbirku koja nam svjedoči kako su živjeli seljaci ovog kraja. Upoznali smo se s nošnjom, namještajem, posuđem i pomagalima za tkanje i rad na zemlji.

Obogaćeni novim spoznajama vratili smo se u naše Dugo Selo.

Ljiljana Katić

SLIKE