Školska prometna jedinica OŠ Ivan Benković
Autor: Danijela Jalžabetić, 26. 3. 2010.

Da bi se povećala sigurnost sudjelovanja u svakodnevnom prometu, naša škola je u suradnji s policijskom upravom osnovala Školsku prometnu jedinicu.

Pripadnici Školske prometne jedinice u ovoj školskoj godini su učenici šestih i sedmih razreda. Njihova zadaća je  sustavno djelovanje u promicanju prometne kulture u našoj školi i gradu, te pomaganje učenicima svih razreda prilikom prijelaza pješačkog prijelaza kod ulaza u školu.

Dolaskom ljepšeg vremena pripadnici Školske prometne jedinice će prema stalnom rasporedu dežurati kod ulaza u školu i regulirati promet, zaustavljati vozila ili pješake, te davati prednost prolaska (pješacima ili vozilima) prema vlastitoj procjeni. Svi učenici su dužni postupati u skladu s njihovim znakovima i uputama.

Znakovi i upute Školske prometne jedinice:

1.  Ako pripadnik Školske prometne jedinice stoji na sredini pješačkog prijelaza leđima okrenut  pješacima koji mu prilaze, to znači zabranu prolaska za pješake.

2. Ako je pripadnik Školske prometne jedinice na rubu pješačkog prijelaza licem okrenut prema dolazećim vozilima s visoko uzdignutom stop palicom, to znači zabranu prolaska vozilima, odnosno,  slobodan prolazak pješaka.

Pripadnici Školske prometne jedinice tijekom rada su službene osobe koje obavljaju odgovornu zadaću regulacije prometa, te smo svi dužni postupati prema prethodno navedenim znakovima. Strogo je zabranjeno svako ometanje službene osobe, dobacivanje, izazivanje i slično.