Gostovanje profesora Sami Souissa
Autor: Marina Periša, 29. 1. 2013.

U četvrtak, 17. siječnja 2013. na satu geografije smo imali gosta predavača, Sami Souissa, profesora engleske književnosti iz Tunisa. Profesor Souissi je učenicima 6.a na engleskom jeziku govorio o Africi, posebno o državama Magreba u koje ubrajamo Maroko, Tunis, Alžir, Libiju, Zapadnu Saharu i Mauritaniju. Naziv  Magreb dolazi od arapske riječi, što u prijevodu na hrvatski jezik znači "zapadno".

Učenici su imali priliku bolje upoznati kulturu ovog prostora Afrike, povijest i današnji razvoj. Bilo je zanimljivo vidjeti kako Hrvati i Tunižani imaju nekoliko riječi koje se često koriste a koje su posljedica Osmanlijskih osvajanja ( džezva, sanduk, boja, jastuk, džep...  ). Na kraju sata učenici su razgledavali predmete koje je profesor donio iz Tunisa: pustinjsku ružu, tj.mineral u obliku cvijeta, pijesak iz Sahare, školjke iz Sredozemnog mora, parfem od jasmina i privatnu zbirku fotografija koje prikazuju krajolik i kulturu Tunisa.

Učenici su predavanje pratili s velikim zanimanjem postavljajući mnogo pitanja. Prof. Sami Souissi će uskoro doći na satove geografije i u drugim šestim razredima.

Istog dana profesor Souissi posjetio je i dva sedma razreda koji su ga isto tako srdačno dočekali. Kroz pripremljenu prezentaciju sa tekstom i fotografijama te ranije spomenutim temama razgovarali smo o životu mladih u Tunisu, vrlo dobro organiziranom školskom sustavu, ocjenama, glazbi koju mladi slušaju. Isto tako smo upoznati sa tradicionalnom hranom, slasticama, načinu življena, najboljim turističkim odredištima i mnoštvom zanimljivosti. Do kraja tjedna prof. Suoissi bio je gost i ostalim sedmim razredima koji su čak imali pitanja za njega na hrvatskom, kojeg vrlo brzo uči i razumije već podosta jer je odnedavno stanovnik Dugog Sela.

Veselimo se mogućem ponovnom susretu sa novim prijateljem!

Mislava Dubravčić i Marina Periša

Priloženi dokumenti: