Dan Europe
Autor: Marina Periša, 15. 5. 2012.

Dana 9. svibnja 2012. godine u našoj smo školi obilježili Dan Europe.

Na ovaj dan je 1950. godine na prijedlog tadašnjeg francuskog ministra vanjsih poslova Roberta Schumana, započeo proces udruživanja država Europe u gospodarski savez . Godinu dana nakon ministrovog prijedloga, 1951. godine Njemačka, Francuska, Italija, Belgija, Nizozemska i Luksemburg  osnovale su Zajednicu za ugljen i čelik  iz koje je nastala današnja Europska Unija.

Europska Unija danas ima 27 članica u kojoj živi oko 500 000 000 stanovnika na površini od 4,3 milijuna km2. Nakon šest godina koliko su trajali pregovori, Hrvatska je je 9. prosinca 2011. godine potpisala ugovor o ulasku u EU. Ulazak Hrvatske predviđen je 1.srpnja 2013. godine.

Povodom obilježavanja Dana Europe, učenici viših razreda su pripremili osnovne informacije o Europi od kojih je izrađen pano. Svoje poznavanje Europe učenici sedmih razreda pokazali kroz kviz znanja, te kroz interaktivnu kartu europskih država i gradova. Pozivamo i vas da pojedine države smjestite na njihov položaj te pronađete europske glavne gradove.

Priloženi dokumenti:
CIMG1479.JPG (148.44 KB)