preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivan Benković Dugo Selo

Login
Kutak školskog liječnika

Kontakti školskih timova

> Informacije o različitim uslugama

Sigurnost na internetu

 

Aktualnosti

Tableti 2019. i 2020.

Važno!

Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u 

Pravilniku o zaštiti podataka.

Office365

Besplatan Office365 za učenike i nastavnike osnovnih i srednjih škola

Korisni linkovi
Kada zvono zvoni

Korisni linkovi

Agencija za odgoj i obrazovanje

Brojač posjeta
Ispis statistike od 9. 7. 2010.

Ukupno: 927404
Ovaj mjesec: 2246
Danas: 94
CarNet vijesti
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Sudjelovanje naših učiteljica i stručne suradnice na Međunarodnoj konferenciji za učitelje razredne nastave, obrazovne stručnjake i znanstvenike u primarnom obrazovanju
Autor: Sofija Štefanac Klobučar, 10. 5. 2023.

Međunarodna konferencija za učitelje razredne nastave, obrazovne stručnjake i znanstvenike u primarnom obrazovanju „Pogled u učionicu – od tradicije do suvremenosti“ se drugu godinu zaredom održala u Hotelu Olympia i Olympia Sky u Vodicama, ove godine od 1. do 3. svibnja.


U organizaciji Hrvatske zajednice osnovnih škola na čelu s Jasminom Hamer, ravnateljicom HZOŠ-a, organiziran je po drugi put obrazovno-znanstveni skup za učitelje razredne nastave, obrazovne stručnjake i znanstvenike u primarnom obrazovanju.

Partneri ovogodišnje Konferencije su bili Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Pedagoški fakultet u Mariboru, Pedagoški fakultet u Bijeljini, Veleposlanstvo Republike Finske u Zagrebu i Glazbena škola Jan Vlašimsky iz Virovitice.

Pokrovitelji Konferencije su bili Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET, Agencija za mobilnost i programe EU te po prvi puta Grad Dugo Selo.

Sponzori Konferencije su bili Školska knjiga (zlatni sponzor), Alfa, Ljevak, Profil Klett, Općina Brckovljani, Općina Rugvica, Janaf, Kelteks, Institut BC Zagreb, Aquatika, PG printgrupa i Dubrovnik Sun.

Svečanom otvaranju skupa su nazočili mnogi uvaženi gosti Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za mobilnost i programe Europske unije, dekan Učiteljskog fakulteta u Zagrebu, dekan i prodekan Pedagoškog fakulteta u Bijeljini, članica Upravnog odbora Saveza učitelja Republike Srbije, ravnatelj Glazbene škole Jan Vlašimsky iz Virovitice te ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Svi oni su u svojim uvodnim govorima uputili vrlo poticajne riječi te riječi podrške organizatorima i svim sudionicima Konferencije.

Konferencija je privukla veliki interes i okupila brojne učitelje razredne nastave, stručne suradnike, ravnatelje, znanstvenike i stručnjake koji se prvenstveno bave primarnim obrazovanjem.

Prvog radnog dana održano je nekoliko plenarnih predavanja na kojima su znanstvenici i stručnjaci iz područja obrazovanja predstavili različite metode i strategije koje mogu biti primijenjene u suvremenom obrazovanju te raspravili aktualna odgojno-obrazovna pitanja.

Red. prof. dr. Milena Ivanuš Grmek, dekanica Pedagoškog fakulteta Maribor i redovita profesorica didaktike na Sveučilištu u Mariboru izložila je temu „ Kvalitetno učenje i poučavanje u školskoj praksi - izazov ili prilika“.

Eksperimentalni program cjelodnevne škole predstavio je posebni savjetnik Ministra znanosti i obrazovanja dr.sc. Josip Burušić.

Suvremeni model podrške odgojno-obrazovnim djelatnicima i ustanovama u radu s visokomotiviranim i potencijalno darovitim učenicima predstavio je Ivica Zelić, ravnatelj Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije koji sa svojim timom i brojnim suradnicima uspostavlja model podrške darovitoj djeci i mladima u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

O učenju važnih vještina i transverzalnih kompetencija kroz praktične aktivnosti govorila je Anne Posti, sveučilišna nastavnica na Teacher Education, Sveučilištu Istočne Finske.

Marko Šolić mag. educ. phys. et inf. uz video poziv s Ivanom Bašić, mag. prim. educ. predstavili su zajednički znanstveni istraživački rad na temu: Jesu li nastavničke Facebook grupe novi lideri u obrazovanju?

S temom predavanja „Upoznajte digitalne alate za nastavu kroz edukacije po mjeri odgojno-obrazovnih djelatnika škola“ sudjelovala je dr. sc. Maja Quien, znanstvenica koja radi u Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNET kao specijalistica u Službi za podršku e-obrazovanju, a usmjerena je na primjenu digitalne tehnologije u obrazovnom sustavu, osobito u školama. U CARNET-ovom projektu e-Škole radi na obrazovanju školskih djelatnika i razvoju raznih digitalnih sadržaja koji su podrška primjeni tehnologije u školi.

Margareta Peršić, pripovjedačica priča čija pripovjedna izvedba počiva na tradicijskim pripovjednim znanjima uz korištenje animacijskih i minimalnih scenskih elementa kako bi zvukom ili bojom doprinijela stvaranju mentalne slike kod publike izložila je svoju temu Pričom te zovem u pustolovinu novu, u zaštićeni i nevidljivi prostor mašte i snova!

Maryanne Wolf , američka učiteljica i znanstvenica na University of California, direktorica Center for Dyslexia te popularna znanstvenica i zagovornica djece i pismenosti diljem svijeta te dobitnica mnogih nagrada za istraživanje i podučavanje, uključujući i najviše nagrade međunarodne udruge za disleksiju (International Dyslexia Association) i australske udruge za poteškoće u učenju (Australian Learning Disabilities Association) istaknula se zanimljivom temom „Važnost dubinskog čitanja u digitalnom dobu“ te video pozivom završila plenarni dio prvog dana Konferencije.

O financijskoj pismenosti u ranoj dobi govorio je Toni Milun, nagrađivani profesor matematike i financijski vloger na početku drugog radnog dana Konferencije.

Marina Malogorski i Ivana Mršić su predstavile besplatne usluge za učitelje/nastavnike Informacijskog centra Kuće Europe, Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.

Drugog i trećeg dana Konferencije održano je i mnoštvo raznolikih primjera dobre prakse, kreativnih radionica te istraživačkih radova u kojima su sudjelovali učitelji, stručni suradnici i ravnatelji osnovnih škola.

Iz naše škole Konferenciji su dale svoj doprinos predstavljanjem primjera prakse te istraživačkih radova učiteljica razredne nastave Ljiljana Katić  s temom Život piše priče; knjižničarka Gabriela Golubić  s temom BENKovic podcast; učiteljica produženog boravka Katarina Kralj Kreković  s istraživačkim radom Organizirane aktivnosti u produženom boravku – „Pinterest pedagogija“ ili nešto više?; učiteljica razredne nastave Marija Turk Sakač s temom Optimalni model udžbenika Hrvatskog jezika u suvremenim uvjetima te učiteljica razredne nastave Sofija Štefanac Klobučar s rezultatima istraživačkog rada Uloga škole u prevenciji vršnjačkog nasilja koja je ujedno i bila članica organizacijskog odbora same Konferencije.

Sve nas je pozorno pratila i učiteljica razredne nastave Ljerka Ivanović.

Međunarodna konferencija za učitelje razredne nastave, obrazovne stručnjake i znanstvenike u primarnom obrazovanju „Pogled u učionicu – od tradicije do suvremenosti“ kojoj je nazočilo tristotinjak sudionika i ove je godine pokazala kako je od izuzetne važnosti za razvoj i unapređenje obrazovanja i kako postoji veliki interes za inovativne pristupe u obrazovanju te potreba za promjenama u tradicionalnom pristupu obrazovanju.

I organizator Konferencije i svi predavači su uspjeli iznijeti svoje prijedloge i ideje te se dogovoriti o zajedničkim ciljevima za daljnji razvoj škole i unaprjeđenje kvalitete obrazovanja.

Sudionice na Konferenciji se i ovim putem zahvaljuju Gradu Dugo Selo na pokroviteljstvu Konferenciji te ravnatelju naše škole koji je podržao sudjelovanje na ovom skupu međunarodne razine.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju