Šarene čarapice u 3.b
Autor: Sofija Štefanac Klobučar, 21. 3. 2023.

Danas, na prvi dan proljeća, a ujedno i na Međunarodni dan šuma i na Međunarodni dan darovitih učenika te Svjetski dan poezije, obilježavanju Svjetskog dana sindroma Down nošenjem šarenih čarapica ponovno su se i ove godine pridružili učenici i učiteljica 3.b.

Pozdravili su pri dan proljeća izlaskom iz učionice u školsko dvorište, a pjesmom i pokazivanjem šarenih čarapica izrazili podršku osobama s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD), a taj datum je odabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u 21. kromosomu. Na tom 21. kromosomu je 1959. godine genetičar Jerome Lejeune otkrio još jedan kromosom viška – umjesto 2 tu su se nalazila 3 kromosoma.

Downov sindrom kao naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika potječe od engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je još 1866. godine prvi opisao sindrom kod osoba s određenim stupnjem poremećaja u razvoju.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja koji uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta.

Svjetski dan osoba s Down sindromom prvi puta je obilježen u Singapuru 2006. godine.

Nakon povratka u učionicu učenici su u paru osmislili i obojali čarapice.