Književni susret s Jelenom Pervan
Autor: Gabriela Golubić, 1. 2. 2023.

U školskoj knjižnici OŠ „Ivan Benković“ u petak, 27. siječnja 2023. od 10h do 12h održan je književni susret s književnicom Jelenom Pervan. Jelena je našim učenicima prvih razreda predstavila svoje knjige, namijenjene predškolskoj djeci i djeci nižih razreda osnovne škole. Književnica je također održala kreativnu radionicu. Književni susret su organizirale knjižničarka Gabriela Golubić te učiteljice Marina Mikulić, Karolina Rigljan, Ljiljana Katić i Mirjana Pavlić.

Druženje s Tonkom i Sutrićima

Jelena je u Tonkinoj radionici pripovijedala svoju priču o djevojčici Tonki koja je sve odgađala za sutra pa su je napali sutrići. Nakon toga su učenici radili dva kreativna likovna zadatka.“Tonka je šašava djevojčica koja obožava puding od vanilije, životinje, crtiće, no više od svega voli stvari odgađati za sutra. I pisanje zadaća i pospremanje sobe i pripremu doručka. Ponekad se njezine obaveze toliko gomilaju da ih mora prebaciti i na prekosutra, a onda na prekoprekosutra,...Ipak, sve se promijenilo jednog popodneva kad su je, bez najave posjetili grozni i smrdljivi sutrići.“Što je Tonka tada napravila, je li ih se uspjela riješiti ili je to ipak ostavila za sutra, djeca su saznala na druženju s autoricom Jelenom Pervan koja im je ispričala priču o Tonki i sutrićima.

Jelena Pervan rođena je 1992. u Splitu. Diplomirala je novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Od rane mladosti objavljuje tekstove namijenjene djeci te prevodi slikovnice i knjige za djecu. Vrlo brzo su među djecom postali popularni njezini Mrljek i Prljek koji su glavni likovi slikovnica o zdravlju i higijeni (Mrljek i Prljek mućkaju bljakavi napitak, Mrljek i Prljek na smrdljivom putovanju i Mrljek i Prljek slave fujkasti rođendan). Ostale knjige za djecu iste autorice: Pjegava Iva, Brbljava Iva, Hrkalo, Hrkalo i Kamilica, Hrkalo i Drijemalo, Doktor Crveni Nos i Čarapica.

Književnica Jelena Pervan približava priče djeci s teškoćama u razvoju. Nagradu Ponos Hrvatske za svoj rad dobit će 4. veljače u HRT-ovu Studiju 10. Izravan prijenos možete pratiti na Drugom programu HRT-a u 20 sati.