Posjet zvjezdarnici u Zagrebu
Autor: Marina Periša, 25. 10. 2022.

U četvrtak 20. listopada 2022. učenici 7. i 8. razreda koji idu na dodatnu nastavu geografije i Mladi geografi: David Mihaljević, Rafael Gregorin, Anja Jelić, Karlo Tomić, Petar Šturm, Magdalena Slišković, Tamara Tomić, Paola Dedić, Tara Kovačić, Lea Marija Klajn, Bruna Blaić, Lara Anušić, Lucija Goleš, Martina Prisuda Potočki, Ela Subotić i Leon Klarić su u pratnji prof. Jelene Kraljić i prof. Marine Periša posjetili zvjezdarnicu u Zagrebu u Opatičkoj ulici na Gornjem gradu. Nakon upoznavanja o povijesti zagrebačke zvjezdarnice koja je smještena u Popovom tornju, učenici su poslušali predavanje o Sunčevom sustavu i saznali više o tri skupine planeta i Suncu uz fotografije i video priloge.

Nakon predavanja su na terasi zvjezdarnice uz pomoć manjeg teleskopa gledali Mjesec i  uz pomoć  filtera Sunce na kojem su bile vidljive pjege. Učenici su mogli vidjeti i pomičnu kupolu u kojoj se nalazio veliki teleskop koji je na popravku zbog oštećenja koja su nastala u potresima 2020. i 2021. godine. Na kraju su dobili savjet na koji način mogu promatrati djelomičnu pomrčinu Sunca koja će biti 25. listopada od 11:18 do 13:27 sati uz važnu napomenu kako se ne smije gledati u Sunce nego samo na njegovu sjenu koja se može uz pomoć dalekozora projicirati na običan bijeli list papira. Svi učenici su dobili jedan primjerak astronomskog časopisa "Čovjek i svemir". Nakon zvjezdarnice smo prošetali Gornjim gradom do kule Lotrščak i Strossmayerovog šetališta i Uspinjačom došli do Ilice.

ZVJEZDANI DAN

Išli smo u zvjezdarnicu u Zagrebu. Neki bi rekli da je dosadno, ali zapravo je bilo jedno lijepo i zabavno iskustvo. Tamo smo išli vlakom. Imali smo svi sjedala. Brzo smo došli do Glavnog kolodvora. Bilo nas je dosta. Čak 16. Pješačili smo i pješačili i naravno slikali jer treba zabilježiti takve trenutke. Kad smo došli do zvjezdarnice prvo smo imali predavanje od trideset minuta i to je bilo nešto predobro jer tko bi rekao da svemir, astronomija, zvijezde i planeti kriju nešto neopisivo i toliko čarobno. Nakon predavanja kroz teleskop smo mogli gledati Sunce i njegove pjege, a zatim i Mjesec. Pogled je bio predivan. Sve se vidjelo. Do Mc Donaldsa smo se spustili uspinjačom. Wiiiii! Bila je tamo velika gužva, ali to nam nije smetalo. Nakon toga krenuli smo kući. Isto smo išli vlakom samo što ovaj put stajali. Vlak je bio prepun, a ni jedno od nas nije baš imao dobru ravnotežu. Svako malo je netko padao na nekoga, ali i to je dio naše male zagrebačke avanture. Kad smo došli doma pokušali smo smiriti dojmove, ali meni to posebno nije išlo jer je to bilo nešto što ću zauvijek pamtiti.

Lucija Goleš, 8.D