Novi predmet u našoj školi - Makedonski jezik i kultura
Autor: Krunoslav Sakač, 3. 10. 2022.

Odobrenjem Ministarstva znanosti i obrazovanja od ove školske godine u Osnovnoj školi „Ivan Benković“ u Dugom Selu provodi se izborna nastava predmeta Makedonski jezik i kultura po modelu C.

Nastava se održava dva puta tjedno po 2 sata za učenike od prvog do osmog razreda s teritorija Grada Dugo Selo koji imaju želju naučiti makedonski jezik, upoznati se s makedonskom kulturom i tradicijom te zaviriti u čarobni svijet makedonske glazbe i hrane. Nastavu pohađaju i učenici koji nisu pripadnici makedonske manjine. Ocjena iz ovog predmeta upisuje se u svjedodžbu i ulazi u ukupan uspjeh učenika, a nakon svake školske godine postoji mogućnost održavanje besplatne ljetne škole na Ohridu za sve polaznike. Udžbenici i materijali za nastavu su besplatni!

Ove školske godine upisano je ukupno 16 učenika, od kojih je 10 iz naše škole, a 6 iz drugih škola u Dugom Selu i Zagrebu. Učenje makedonskog jezika i kulture uključuje i stjecanje znanja o Republici Makedoniji i njezinoj kulturi u širem smislu; o makedonskoj književnosti, makedonskoj povijesnoj, kulturnoj i prirodnoj baštini, svakodnevnom životu makedonskog suvremenog društva te njegovanje tradicija i običaja. Osim stjecanja jezično – govornih kompetencija  unutar kojih se razvijaju sve temeljne kompetencije, a uključuju oblike mišljenja  i rada, sposobnost korištenja alatima i strategijama učenja te osobnu, socijalnu i međukulturalnu kompetenciju.

Za sve dodatne informacije slobodno se možete javiti učiteljici Brankici Bogatinov  na broj mobitela 099 44 521 44 ili direktno u tajništvo OŠ „Ivan Benković“.

Ne propuštajte mogućnost naučiti makedonski jezik i upoznati zemlju „gdje vječno sunce sja“ i pridružite nam se…

Galerija