Aktivnosti članica školske zadruge Martinovac
Autor: Sofija Štefanac Klobučar, 28. 9. 2022.

Članice školske zadruge Martinovac,

učenice 7.d, Marija Anđela Ćurak i Katja Grgošić

u projektu Međužupanijske suradnje učeničkih zadruga Zagrebačke županije

posjetile Bjelovarsko-bilogorsku županiju

U organizaciji Darinke Balen, tajnice Podružnice učeničkih zadruga Zagrebačke županije, prošli vikend je za naše dvije učenice i njihovu pratiteljicu, učiteljicu Sofiju Štefanac Klobučar, bio vrlo edukativan.

Bile su dio velikog projekta kao skupina od 34 učenika i članova učeničkih zadruga iz 15 osnovnih škola i 2 srednje škole Zagrebačke županije te 17 voditelja.

Od smještaja u Garešnici i posjeti OŠ Garešnica te sudjelovanju u dvije radionice u prostorima škole preko obilaska Ždralovog grada - grada Daruvara u kojem su imale priliku vidjeti stablo Ginko biloba - Europskog stabla godine 2019. do odlaska u Planinarski dom Petrov vrh i uspon na sam Petrov vrh (614 m) koji se nalazi na obroncima zapadnog Papuka - i to sve već prvi dan realizacije projekta.

Drugi dan projekta je uključivao jutarnji obilazak Prvog hotela za pčele u našoj domovini, smještenog na idiličnom pčelinjaku na rubu grada Garešnice u vlasništvu OPG-a Balja. Uslijedio je potom obilazak Kaniške Ive, edukativnog punkta Poilovlja u kojem su zadrugari upoznali biljni i životinjski svijet toga dijela, pecajući ribe i promatrajući ptice profesionalnim dalekozorima. U poslijepodnevnim satima su posjetili Kulturni centar Mato Lovrak u Velikom Grđevcu i obišli edukativne staze obližnje šume.

Treći dan, dan povratka su iskoristili za obilazak ranča Letec u dolini rijeke Česme, na kojem su ih dočekale koze i jeleni te priča voditelja ranča o prirodnom uzgoju jelena, proizvodnji pirovog brašna, kozjeg sira i sl.

Naše Marija Anđela i Katja su uz vrlo intenzivan hodogram aktivnosti ostvarile prijateljske kontakte sa svim ostalim zadrugarima kao što i priliči, a ponajviše su se družile s članicama zadruge Flora iz OŠ Stjepana Radića iz nama susjedne Božjakovine, Lucijom Čavar i Nikolinom Božić.

Kako nam je bilo pogledajte na poveznici