Roditelji predstavili svoja zanimanja u 2. c i 2. d razredu, a 2. a posjetio Gradsku knjižnicu Dugo Selo
Autor: Marija Turk Sakač, 9. 5. 2022.

U sklopu nastave Prirode i društva te u skladu s kurikulom nastavnog predmeta, učenicima 2. razreda svoja su zanimanja došli predstaviti njihovi roditelji.

U 2. c razredu predstavljena su sljedeća zanimanja: bankar, vatrogasac i vojnik, medicinska sestra primalja, zaposlenik u diplomatskoj službi u Iraku, profesorica hrvatskoga jezika te čokolatijeri.

Mihovil Šramek, otac Nikole Šrameka, odjeven u odijelo i kravatu kako i dolikuje bankarima, prezentirao je učenicima rad u banci, čuvanju novca, štednji, bankomatima i plaćanju karticama, nadolazećim Eurima… Učenici su iznenadili svojim znanjem o novcima, štednji i plaćanju. Na kraju su bili nagrađeni slasnim bombonima.

Dobrovoljni vatrogasac i vojnik Dino Opačak, odjeven u vatrogasno odijelo i sa vatrogasnom crijevi iznenadio je učenike nenajavljenim ulaskom u učionicu, no šalu su ubrzo razotkrili kad su prepoznali tatu Elle i Teje Opačak. On je upoznao učenike s osnovnim zadaćama vatrogasaca, s njihovom opremom i dužnostima, ali porazgovarali smo i o zanimanju vojnika i njihovoj ulozi u društvu.

Neprocjenjivo važno zanimanje za život svakog pojedinca od prvog dana njegovog života je zanimanje medicinske sestre primalje koje je predstavila majka Irine Veljković, Marina Nikolić Veljković. Demonstrirala je rad s tlakomjerom, toplomjerom te stetoskopom, a svakom je učeniku poklonila špricu za injekcije.

Djeci, ali i nama odraslima, malo poznat rad u diplomatskoj službi predstavio je Stipan Dalić, otac Ivana Dalića. On, kao zaposlenik Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, u sklopu svoje diplomatske misije predstavlja Republiku Hrvatsku u Bagdadu u Iraku već 10 godina, od ukupno 14 godina provedenih u diplomatskoj misiji, nakon Italije, Albanije, Rumunjske, Maroka i Norveške. Iznio je primjere pružanja pomoći hrvatskim stanovnicima na teritoriju neke strane države.

Profesorica hrvatskog jezika s 25. godina radnog staža, Larisa Kramer, majka Dominika Kramera, ispričala nam je kako je poučavati učenike od 5. do 8. razreda. Istaknula je ljepotu i važnost čitanja u svakoj životnoj dobi. Usporedila je književnost s vratima ili prozorom u svijet mašte, gdje glavni junaci imaju slične probleme kao svi mi.

Jedno u Hrvatskoj manje poznato zanimanje predstavili su nam roditelji Anne Gollin, Riccardo i Antonija. Oni su čokolatijeri. Taj su posao naučili u Italiji na Siciliji, talijanskom otoku poznatom upravo po čokolatijerstvu. Pokazali su nam plod kakaovca od čega se radi čokolada, opisali nastanak čokolade i važnost higijene i čistoće u kuhinji gdje ručno izrađuju personalizirane čokolade raznih vrsta i oblika, često s nacionalnim obilježjima i pričama. Na kraju smo degustirali smo različite vrste njihovih ukusnih pralina, ali dobili veliku čokoladu na dar.

U 2.d razredu predstavljena su zanimanja: voditelj Auto salona Hyundai i automehaničar, policajka, kozmetičarka, odgojiteljica i Linux Sistem Administrator.

Učenici su posjetili Auto salon Hyundai koji vodi otac Korine Birt, Damir Birt. On nas je proveo kroz prodajni dio salona, ali i kroz automehaničarsku radionicu. S velikim strpljenjem pokazao je djeci rad dizalice te upotrebu svih alata i uređaja koji su se nalazile u radionici. Učenici su bili oduševljeni dizalicom i računalima kojima se popravljaju dijelovi automobila.

Na sat Prirode i društva došle su nam u posjet dvije majke s veoma različitim zanimanjima. Bile su to kozmetičarka  Barbara Jozić, majka Nike Jozić te policajka Ivana Nemet, majka Luke Nemeta. Gđa Barbara je donijela svoje preparate za njegu tijela te istaknula važnost uređenosti i ljepote žene, ali i muškaraca koji dolaze na masažu.

Nakon nje predstavila se gđa Ivana, policajka koja je pokazala svoju policijsku značku, istaknula važnost i svrhu policije u svakodnevnom životu društva. Pričala je djeci kako je postala policajka i kako je potrebno imati i neke vještine za to odgovorno i teško zanimanje. Saznali smo od nje o vrstama policije te smo dobili i edukativnu bojanku na dar na temu sigurnosti u prometu.

Također su nas posjetile dvije majke s istim zanimanjem, a to su odgojiteljice u vrtiću. Bile su to Lana Đuranec, majka Jakova Đuranca i Gorana Lojna, majka Emanuela Lojne. One  zajedno rade u Dječjem vrtiću Dugo Selo. Istaknule su ljepotu odgajanja djece u vrtiću, ali i težinu odgovornosti koju to zanimanje nosi. Djeca su bila zainteresirana za sve igre koje su odgojiteljice donijele u razred i koje su same napravile s djecom. Neke edukativne igre su i naši učenici napravili, a odgojiteljice su ih sačuvale svih ovih godina. Nakon predstavljanja zanimanja zaplesali smo i zaigrali igru Zamrzavanja i počastili se slatkišima.

Isti dan u razred nam je došao i otac Vite Gorete, Marko Goreta. On je  po zanimanju Linux Sistem Administrator. Na zanimljiv način je djeci približio informatičko zanimanje i održavanje sustava Carneta. Djecu je upozorio na opasnosti interneta i ne odavanje svojih osobnih podataka. Prvi puta saznali smo da u Hrvatskoj postoji super računalo koje koriste znanstvenici za svoja istraživanja.

Učenici su svim gostima postavljali zanimljiva pitanja i shvatili su kako svako zanimanje ima svoje dobre i loše strane, ali ako nešto voliš i ako se trudiš u poslu tada će ti posao postati radost.

Na izvanučioničkoj nastavi Prirode i društva 2. a razred posjetio je Gradsku knjižnicu Dugo Selo. Na dječjem odjelu dočekala ih je knjižničarka Lana Vendl koja im je predstavila svoje zanimanje.

Ukazala im je na važnost čitanja i posuđivanja knjiga kao i na pravilno ponašanje u kulturnoj ustanovi.

Svi su naši gosti, predstavljajući svoja zanimanja, istaknuli važnost marljivog učenja u školi, ali i učenja i predanog rada tijekom cijelog života…

Pogledajte slike i zavirite u dio onoga što smo mi doživjeli.