Međunarodna suradnja naše škole sa školom iz Poljske
Autor: Danijela Jalžabetić, 5. 3. 2022.

Od 28. veljače do 4. ožujka 2022. godine u našoj školi gostovali su učenici iz Osnovne škole bojnika Henryka Sucharskog iz mjesta Greboszow u Poljskoj. U naš dugoselski kraj stiglo je osam učenika u pratnji dviju učiteljica. Naša škola potrudila se organizirati im zanimljive sadržaje kako bi bolje upoznali naš kraj i izgradili most koji će povezivati dvije škole, ali i dvije zemlje. Naši gosti iz Poljske stigli su u Dugo Selo u nedjelju navečer, a u našem kraju bili su do subote.

U ponedjeljak, 28. veljače,  pozdravili smo naše goste prigodnom priredbom na kojoj su prisustvovali predstavnici Grada, učenici i djelatnici naše škole. Ravnatelj Branko Goleš poželio je izaslanstvu iz Poljske dobrodošlicu i najavio početak zajedničke suradnje dvije škola. Nakon kratkog druženja naši prijatelji iz Poljske posjetili su Gradsku knjižnicu Dugo Selo, a nakon ručka proveli su popodne u našoj školi na radionicama. U utorak, 1. ožujka, obišli su župnu crkvu, staru crkvu na Martin bregu i misionare u Prozorju. Pater Ilija obradovao je naše goste jer poznaje poljski jezik i njime se aktivno služi. Ostatak dana proveli su na radionicama sa članovima Zadruge Martinovac izrađujući prigodne radove povezane uz naš kraj. Navečer su sudjelovali na promociji knjige Eksperiment Damira Hoyke koja govori o obrazovanju pa su imali prilike prokomentirati obrazovni sustav u Poljskoj. U srijedu, 2. ožujka, naši poljski prijatelji posjetili su Krapinu i Muzej krapinskih neandertalaca te hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke gdje im se pridružio i pater Ilija koji je u Svetištu služio misu na poljskom jeziku. U četvrtak, 3. ožujka, posjetili su Zagreb te Muzej iluzija i Tehnički muzej Nikole Tesle te uživali u kulturnim znamenitostima glavnog grada Republike Hrvatske. U petak, 4. ožujka,  učenici su u Glazbenoj školi imali plesne radionice s učenicima naše škole koji su članovi KUD Preporod. Kasnije su sudjelovali na informatičkoj radionici koja se održavala u našoj školi. Zajedničkom završnom priredbom pozdravili smo naše goste i poželjeli im sretan put i nastavak uspješne suradnje dviju škola.

SLIKE