Likovni uradak Nine Lisac, učenice 2.b, izabran za 50. međunarodnu izložbu dječje likovne umjetnosti LIDICE 2022. (Češka) na temu: MUZEJ
Autor: Danijela Jalžabetić, 6. 3. 2022.

Svake godine izložba nosi jedinstvenu temu koju je Galerija Lidice Memorial odabrala u suradnji s UNESCO – om. Godine 2022. bit će 50. obljetnica Konvencije o zaštiti svjetske kulturne i prirodne baštine. Republika Češka postat će mjesto susreta svjetskih muzejskih djelatnika tijekom ICOM – ove opće konferencije u Pragu. ICOM - Međunarodni savjet za muzeje je međunarodna neprofitna organizacija posvećena očuvanju, unapređenju i komunikaciji svjetske prirodne i kulturne baštine, materijalne i nematerijalne. Osnovana je 1946. godine. Organizaciju čine muzeji i muzejski stručnjaci iz 150 država svijeta, a sve aktivnosti organizirane su unutar 117 nacionalnih i 30 međunarodnih odbora. U organizaciji ICOM-a svake godine održava se 18. svibnja i Međunarodni dan muzeja. Upravo zbog ove velike obljetnice 50. međunarodna izložba dječje likovne umjetnosti Lidice posvećena je temi – MUZEJ.

Likovni natječaj je u organizaciji Hrvatskog školskog muzeja realiziran u prvom polugodištu, a rezultati su javno objavljeni na mrežnoj stranici HŠM-a 27.2.2022.

Na natječaj je pristiglo 735 radova, a Stručno povjerenstvo HŠM-a izabralo je 120 radova koje šalje na veliko finale 50. međunarodne izložbe dječje likovne umjetnosti LIDICE 2022.

Na poveznici     https://youtu.be/0DN_N0VXbcs     možete pogledati svih 120 izabranih radova, a u dijelu videa 1:32-1:36 i rad učenice Nine Lisac.

Iskrene čestitke Nini!

učiteljica 2.b, Sofija Štefanac Klobučar