Noć muzeja 2022. u Dugom Selu
Autor: Danijela Jalžabetić, 31. 1. 2022.

U petak, 28. siječnja 2022. godine, u Pučkom otvorenom učilištu Dugo Selo organizirana je Noć muzeja – nacionalna kulturna manifestacija kojoj se pridružuje već devetu godinu zaredom i Dugo Selo. Ovogodišnja tema „Muzeji – između stvarnog i digitalnog“ predstavljena je kroz novo izdanje slikovnice „Martina u zemlji sv. Martina“ koja je svjetlo dana ugledala u tiskanom, ali i u digitalnom obliku.

Slikovnica govori o povijesti dugoselskog kraja, zemlji sv. Martina i Templarima, njihovim nasljednicima, grofovima Drašković, povijesti susjedne Rugvice i susjednih područja Božjakovine i Brckovljana.

Upravo u ovom digitalnom obliku predstavljanja slikovnice doprinos je dao i učenik naše škole, Perun Dopuđa Novotni, učenik 2.b koji je čitao dijelove teksta slikovnice o našem gradu.

Dijelove teksta slikovnice o Rugvici je čitala učenica Lucija Rumenčić iz 5.b OŠ Rugvica kojoj je razrednica Senka Vukoja, a o Božjakovini i Brckovljanjima  Tiana Varešković, učenica 3.b razreda Područne škole Lupoglav.

Na predstavljanju slikovnice i izložbe crteža iz slikovnice bili su nazočni suradnici u stvaranju slikovnice, roditelji učenika čitača tekstova slikovnice, učiteljice mentorice Danijela Knežević i Sofija Štefanac Klobučar, zainteresirani građani, zamjenica gradonačelnika i gradonačelnik Dugog Sela.

Slikovnica može biti popratni edukativno metodološki materijal za učenike trećih razreda, ali u slikovnici će moći podjednako uživati i odrasli kako su naglasili i ravnatelj POU-a Nenad Haleuš te gradonačelnik Dugog Sela Nenad Panian.

Video je dostupan: digitalna slikovnica "Martina u zemlji sv. Martina"

Tekst sastavila: Sofija Štefanac Klobučar

Fotografije: privatna arhiva