Učenicima 4.b izložena djela dugoselskog slikara naive, gospodina Ivana Belčića
Autor: Krunoslav Sakač, 30. 1. 2020.

Satovi Likovne kulture nisu samo praktičan rad učenika raznim likovno-izražajnim sredstvima na zadani poticaj,  već i upoznavanje djela domaćih i inozemnih likovnih umjetnika.

Učenici 4.b  su u utorak (21. siječnja) imali prigodu upoznati život i rad dugoselskog umjetnika Ivana Belčića (1919.-1985.)

Kako bi se upoznali s njegovim fazama stvaralaštva u razred je pozvana njegova kći Dubravka Belčić sa svojim suprugom Vladom Hofmanom, oboje naši sugrađani.

Na primjeren i zanimljiv način su prezentirali slike koje su donijeli te uz katalog i monografiju umjetnika Belčića približili svijet hrvatskih slikara naivne umjetnosti kojem pripadao i sam Belčić.

Belčić pripada načinu hlebinskih naivaca druge i treće generacije. Prikazuje seoske radove i običaje, godišnja doba i idilične krajolike. U likovima životinja naglašava nadrealna i simbolička značenja.

Uz slikarstvo njegova preokupacija bila je skupljanje narodnih nošnji, poljoprivrednog oruđa i alata pod motom "da se ne zaboravi". Danas tu njegovu preokupaciju nastavljaju kći i zet.

Zanimljiv detalj koji je naglasio gospodin Vlado je taj kako je Belčić imao samo jednu javnu izložbu u Dugom Selu 1975.g.

Učenici su podijelili dojmove o izloženim slikama te se istaknuli svojom zrelošću likovnim komentarima o djelima. Pitanja upućena gostima pred kraj sata su bila zrela i likovne tematike.

Susret je završio zajedničkim fotografiranjem, a bračni par Belčić-Hofman je učenicima podijelio reprodukcije jedne slike Ivana Belčića u obliku razglednice.

Sat Likovne kulture je bio povezan s blok satom Hrvatskog jezika na kojem su učenici opisivali slike i fotografije zimskih pejzaža.  Na svim satovima je  nazočila i pripravnica Katarina Kralj.

Tekst: učiteljica Sofija Štefanac Klobučar

Fotografije: pripravnica Katarina Kralj