ZAMOLBA ZA ISPIS IZ IZBORNOG PREDMETA
ZAMOLBA ZA ODOBRENJE IZOSTANKA S NASTAVE
ZAHTJEV ZA IZDAVANJE DUPLIKATA SVJEDODŽBE
Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u
Pravilniku o zaštiti podataka.
U četvrtak, 20. listopada, učenici i učenice osmih razreda posjetili su Hrvatski povijesni muzej u Zagrebu u pratnji profesora Nike Šokčevića i pripravnice Valentine Tomašić.
Učenici su razgledali dojmljivu zbirku predmeta i arhivske građe izložbe „45.“ Stručno vodstvo muzeja potrudilo se da doživimo tu 1945. godinu koja označava prekretnicu u svjetskoj, ali i hrvatskoj povijesti. To je godina kada završava Drugi svjetski rat u kojem se Hrvatska našla i na strani gubitnika i na strani pobjednika. Učenici su se tako upoznati s dva politička režima (fašističkim i komunističkim) koji su ostavili dubok trag u našoj povijesti. U prvom dijelu izložbe predstavljeni su zadnji dani rata i zločini Nezavisne Države Hrvatske, Bleiburg i Križni put, represija i zločini komunističkog režima, obnova i izgradnja zemlje, agrarna reforma, odnos Crkve i države te ostali značajni događaji u 1945. godini. Učenici su imali priliku isprobati način glasanja kakav se provodio na prvim općim izborima za Ustavotvornu skupštinu Jugoslavije ubacivanjem gumenih kuglica u dvije ponuđene kutije (oporbena lista tzv. „ćorava kutija“). Vjerujem da su s posebnim zanimanjem razgledavali zadnji dio izložbe koji je obuhvaćao svakodnevnicu te kulturu i znanost. Tu su se informirali o svakodnevnim problemima s kojima se borio ondašnji čovjek, o književnom i umjetničkom stvaralaštvu, glazbi, filmu te sportu i modnim trendovima onog vremena.
Izložba „45.“ pokazala se zanimljivom i prije svega vrlo edukativnom te će svakako poslužiti kao odličan uvod i dopuna u nastavi povijesti kada će učenici imati priliku učiti o Hrvatskoj tijekom i nakon Drugog svjetskog rata.
Tekst i fotografije: Valentina Tomašić