22.11.2019. 16:57
Ako mislite da je München skup, varate se! Donosimo listu najskupljih gradova u Njemačkoj
Leutner kaže kako su stanovi najskuplji u Karlsfeldu (okrug Dachau), gdje je cijena kvadratnog metra 10,86 eura

22.11.2019. 16:51
Večernji te vodi na predstavu Erasmus!
PREDSTAVE EUROPSKOG ANSAMBLA - ,,Erasmus" i ,,Imaginarna Europa" u ZKM-u

22.11.2019. 16:45
'Prikupili smo prvih 10.000 potpisa za predsjedničke izbore!'
Nema stajanja, nastavljamo raditi, pričati s našim ljudima, do kraja, u pobjedu, za vas, za Domovinu! - objavila je predsjednica RH

Četvrtaši u Hrvatskom zagorju na terenskoj nastavi
Autor: Krunoslav Sakač, 9. 10. 2019.

Prošli tjedan su naši četvrtaši u Hrvatskom zagorju posjetili Park znanosti u Oroslavju; Muzej seljačkih buna u Dvorcu Oršić; spomenik Matiji Gupcu, Gupčevu lipu i spomenik Rudolfu Perešinu u Gornjoj Stubici te svetište u Mariji Bistrici.

Park znanosti u Oroslavju  je zamišljen s ciljem da se javne površine oplemene interaktivnim  znanstvenim i edukativnim sadržajem namijenjenim svim dobnim skupinama te su učenici aktivno sudjelovali u radu glazbene ograde, zvučnim zrcalima, spiralama adaptacija, drvenoj  harmonici, diskovima inercije, labirintu, ljudskom sunčanom satu.

Muzej seljačkih buna smješten je u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz 18. st. Muzej prikuplja građu vezanu za seljačke bune, život plemića i seljaka te predmete iz kulturne, povijesne i umjetničke baštine Hrvatskog zagorja.

Spomenik Matiji Gupcu i Seljačkoj buni se sastoji od dva  krila na kojima su brončani reljefi, a položena su na kameno postolje ispred kojih je brončana samostojeća figura Matije Gupca s uzdignutim rukama i mala brončana figura Petrice Kerempuha.

Gupčeva lipa je jedini živi svjedok seljačke bune iz 1573. g. Ispod njezinih grana je  prema narodnoj predaji seljački vođa M. Gubec okupljao svoje istomišljenike i ustanike. Lipa je značajna kao povijesni spomenik, 1957. godine proglašena spomenikom prirode i stavljena pod zaštitu države. Nominirana je za Europsko stablo 2019. godine.

Rudolf  Perešin je bez dvojbi odlučio MiG-om napustiti JNA i uključiti se u obranu svoje domovine za vrijeme Domovinskog rata. Njemu u čast izložen je avion MiG-21.

Svetište Majke Božje Bistričke ima važno mjesto u vjerskom životu hrvatskog naroda. Mjesto je poznato i po starim zanatima:  medičarstvu i izradi drvenih igračaka.

Učenici su obilno objedovali u Lojzekovoj hiži.

Vratili su se u Dugo Selo puni dojmova te zaključili: Ni Zagorje malo!

FOTOGRAFIJE

Tekst priredila: Sofija Štefanac Klobučar, učiteljica 4.b