2021-12-20 09:32:17

Izrada prirodnih boja iz minerala

U utorak, 14. prosinca 2021. učenici 8.a razreda su na satu geografije sudjelovali u radionici o dobivanju prirodnih boja iz minerala. Radionicu su pripremili i vodili Ana Brcković i Marko Cvetković sa Rudarsko-geološko naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, autori RM@Art toolkit-a koji je razvijen u sklopu projekta RM@Schools ESEE. Ishodi učenja radionice su: razlikovati različite kritične materijale/minerale/rude koje se mogu koristiti za pripremu pigmenta; opisati proces pripreme boje iz kritičnih materijala; ukazati na potencijalnu primjenu kritičnih materijala u svakodnevnom životu.

 

Minerali i rude ključni su pokretački mehanizmi tehnološkog napretka i potrebni su za svakodnevnu upotrebu. Od njih nabavljamo razne proizvode, od plemenitih metala za elektroničku industriju do gline za proizvodnju papira. Danas, u doba modernih industrijskih pigmentata, brzo se zaboravljaju načini dobivanja boja iz prirodnih pigmenata. Kritični materijali ili sirovina pokrivaju skupinu prirodnih resursa koji su nam neophodni za naš svakodnevni život bilo da se radi o običnom papiru, boji za zidove do baterija za mobitele. Jedan od ciljeva konzorcija EIT RawMaterials pod financiranjem Horizon 2020 je osvještavanje europske populacije o nužnosti istih i pridobivanje na području Europe. Cilj radionice je osvještavanje učenika kako se naizgled obične stvari koje možemo prikupiti mogu koristiti na način da iz njih dobijemo korisne boje. Nakon uvodnog predavanja u kojem su pojašnjeni pojmovi kritični materijali, minerali, pigmenti i bojanje, svi učenici su dobili svoj pribor za rad – toolkit u kojem se nalaze prirodno mljeveni pigmenti od limonita (žuti oker), lapis lazuli (plava), malahita (zelene), hematita (crvene) i ugljena (crna boja); tarionik, posudice, uzorci minerala/ruda i radni list s uputama za rad. Nakon što su se upoznali sa sadržajem toolkita, učenici su u tarioniku usitnjavali u prah komadiće limonita i ugljena. U posudama su pripremili sve usitnjenje minerale u koje su dodavali smjesu od lanenog ulja, jaja i vode. Uz pomoć kistova su pomiješali smjesu i minerale i krenuli s izradom slika na slikarskom papira uz pomoć boja koje su sami pripremili uz pomoć usitnjenih minerala.

Na samom kraju učenici su provjerili znanje koje su naučili kroz radionicu odgovaranjem na pitanja u kahoot kvizu. Učenici su za zanimanjem sudjelovali u praktičnom radu i pokazali interes kroz postavljanje dodatnih pitanja i iznošenjem prijedloga da za sat geografije pripreme prezentaciju o mineralima i rudama.

Naša škola je dobila 16 komada kutija s toolkitom u kojima se nalaze po dva seta kako bi smo mogli ponoviti radionicu u suradnji s voditeljima koji će nam osigurati potrebne nove uzorke usitnjenih minerala i smjesu. Dogovoreni su i daljnji oblici suradnje: posjet naših učenika RGNF-u, održavanje predavanja o nastavnim sadržajima geografije koji koreliraju s geologijom i rudarstvom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola Ivan Benković Dugo Selo