Ukupno: 920147
Misijski tjedan u našoj školi
Autor: Danijela Jalžabetić, 20. 10. 2017.

Od 16. do 18. listopada 2017. godine u knjižnici naše škole održavala su se predavanja o misijskom djelovanju u Africi. Predavanja pod nazivom Jedan dan afričkog đaka vodila je gospođa Anđelka Knezović Svetec. Cilj predavanja bio je upoznati učenike naše škole s teškoćama s kojima se susreću njihovi vršnjaci u Africi.

Učenici su saznali da djecu u Africi more potpuno drugačiji problemi. Razina siromaštva je jako visoka i mnogi nemaju priliku školovati se. Oni koji se školuju moraju proći kilometre do škole, te nakon škole moraju ići raditi na polja za minimalnu plaću kako bi preživjeli. Škole im nisu opremljene te nemaju odgovarajući pribor. U razredima je 60-100 učenika koji sjede na nekoliko klupa za dvoje učenika. Također, jedan od problema Afričkog kontinenta su česte bolesti( poput HIV-a i malarije) jer nemaju novca za odgovarajuću medicinsku skrb. Mi imamo 2-3 obroka dnevno, oni imaju 2-3 obroka tjedno te ponekad ni toliko. Za odmaranje vikendom, oni nisu čuli. Vikendom i djeca i odrasli odlaze raditi na svoja ili tuđa polja. Unatoč svim tim problemima, afrička djeca su uvijek nasmijana i vesela.

Mateo Baković, 6.d

Josip Ratković, 8.c