Natjecanje u nabrajanju znamenaka broja pi
Autor: Danijela Jalžabetić, 15. 3. 2017.

U našoj školi 14.3.2017. godine povodom obilježavanja Dana broja π, a u organizaciji učiteljica matematike, održano je Natjecanje za učenike u nabrajanju decimala broja π. Na Natjecanju su sudjelovali učenici viših razreda. Dan broja pi je godišnja proslava kojom se komemorira matematička konstanta π (pi). Dan broja pi održava se 14. ožujka (ili 3/14 po američkom zapisu datuma mjesec/dan) jer su 3, 1 i 4 tri najznačajnije znamenke broja π u decimalnom zapisu.

Pobjednik natjecanja je Kaleb Golić (5.d)  koji je nabrojao 250 znamenaka. Drugo mjesto je osvojila Nika Gavranović (7.d) koja je nabrojala 80 znamenaka, a slijedi ju Dominik Glasnović (8.c) s 52 znamenke. Ostali sudionici natjecanja su Kata Vukoja (7.d), Petar Žaja (8.c), Martin Husajna (8.c), Ivan Bruno Ćuklić (8.c) i Anton Zekić (8.c).

Učenici Alen Plomi (7.c) i Juraj Stipić (7.c) su nas zabavili prezentacijom plakata "Zanimljivosti o broju pi". Svoj plakat prezentirali su i učenici Lovro Geri (7.a), Elizabeta Ilinčić (7.a) i Tino Lovošević (7.a) i bolje nas upoznali s zagrebačkom katedralom, a učenik FIlip Teofilović imao je prezentaciju o njoj.

Pjesme o broju pi pročitale su učenice Dorotea Vlahović (8.c) i Magdalena Radi (8.c) i oduševile sve prisutne.

SLIKE

Pi

Važan iracionlan broj

u matematici se krije.

Mnogi bi pomislili

da mu tamo mjesto nije.

Njegovo skromno ime je broj pi,

ali se svejedno važan pravi.

Samo približne vrijednosti daje

iako u beskonačnost on traje.

Posebnu osobinu taj broj ima,

matematičarima je zanimljiv već stoljećima.

Beskonačan broj decimala ima,

ali kao 3.14 je poznat svima.

Pi zanimljiv i poznat broj,

toliko da je dobio i dan svoj.

Magdalena Radi (8.c)

Broj pi

Ne bih vam lagala

kad bih vam rekla

da sam ovu pjesmu sama slagala.

Na to su me natjerale mnoge brojke,

a sve su počele od trojke.

Ta trojka iza sebe mnoge brojeve krije,

a prva u redu točka se smije.

Kako nebi bilo puno zbrajanja i s brojevima se družili

taj dugačak broj na dvije decimale smo zaokružili.

A sad se sigurno pitate svi

da nije možda to broj pi.

Mnogima je učenicima taj broj zadao muke

pa su zbog taga šalabahterima punili ruke.

Ipak taj broj je poseban

jer mu je baš danas rođendan.

Dorotea Vlahović (8.c)