Ovaj mjesec: 1952
POSJET TREĆIH RAZREDA HNK I MUZEJU ZA UMJETNOST I OBRT U ZAGREBU
Autor: Danijela Jalžabetić, 27. 2. 2017.

24.2.2017. godine učenici i učiteljice trećih razreda posjetili su Hrvatsko narodno kazalište i Muzej za umjetnost i obrt u Zagrebu.

Upoznali smo Hrvatsko narodnog kazalište, njegovu funkciju te nekoliko njezinih djelatnika.

U predvorju su nas podijelili na četiri skupine po razredima i svaka je dobila svog vodiča. Odložili smo svoje kapute, jakne i ruksake u garderobi. Isprobali smo sjedala u gledalištu i vidjeli prostor za orkestar. Reflektori su osvijetlili zastore, pozornicu te kulise dok smo ih mi zabilježili svojim fotoaparatima. Bili smo u loži za vrlo važne ljude i u prostoriji za zvučno snimanje. U radionicama smo vidjeli kostime i rekvizite koje koriste u kazalištu. Kroz podzemni tunel prešli smo na drugu stranu ulice i obišli balerine i baletane na njihovoj probi.

Upoznali smo se i s poviješću kazalište, koliko se gradilo, tko ga je otvorio i zašto je žute boje. Naučili da je ono imalo prvu električnu struju u Zagrebu. Prepuna skladišta svjedočila su o bogatim dramskim predstava, operama, baletima i koncertima koji je održavaju u ovoj kulturnoj ustanovi.

Iako se izvana ne čini velikom zgradom, pošteno smo se zadihali putujući od sjeverne do južne strane. A bez daha nas je ostavilo i kretanje od podruma do krova.

U Muzeju za umjetnost i obrt posjetili smo izložbu Orešara. Vodiči su nas upoznali sa samom pričom dječjeg baleta koji svake božićne blagdane puni HNK i vrlo je teško doći do slobodne karte. Privatna zbirka orešara jedne balerine ovog baleta ispuna je veliku prostoriju muzeja. Kostimi koji su se koristi u baletu ukrašavali su mjesta na kojima su se nalazili i posebno izazivali divljenje djevojčica. Dječacima su bile zanimljivije kulise i svjetlosni efekti. Zamijetili smo i izložbene primjerke djece koje je na radionicama inspirirala ova izložba.

Na povratku je većina učenika odlučila posjetiti balet i izložbu sa svojim roditeljima.     SLIKE

učiteljica Ljiljana Katić