Ukupno: 920264
Radionice Osnovnog CAP programa u drugim razredima
Autor: Krunoslav Sakač, 14. 11. 2016.

Prošli tjedan smo u svim drugim razredima održali radionice CAP (od Child AssaultPrevention) programa primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih na sve vrste zlostavljanja.

Ciljevi CAP programa su:

* Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.

* Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.

* Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

CAP program ima nekoliko varijanti (kurikuluma) koje su namijenjene djeci različite dobi i potreba. Sve one koriste troslojni pristup edukacije o prevenciji:

* obučavanje osoblja škola/ vrtića

* obučavanje roditelja

* obučavanje djece.

Ključne strategije uključuju: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći. Svi CAP-ovi programi polaze od stava da napad predstavlja kršenje, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi i njihova djeca imaju pravo biti sigurni, jaki i slobodni.

Radionice Osnovnog CAP programa vodile su posebno educirane učiteljice Sonja Nekić, Tajana Stanić, Karolina Doutlik i socijalna pedagoginja Nena Franić.

Učenici su kroz igranje uloga i vođenu grupnu raspravu naučili prepoznati potencijalno opasne situacije te prevencijske strategije (zalaganje za sebe, podršku vršnjaka i razgovor s odraslom osobom).

Učenici su i sami imali priliku sudjelovati u igrokazima i pomoći prijateljima u nevolji, a kako nam je bilo možete vidjeti i na fotografijama. Više informacija o programu možete pročitati na http://www.udrugaroditeljakpk.hr/.

SLIKE

Priloženi dokumenti: