Ukupno: 920196
Predstavljanje knjiga Neobična jutra jedne obične Flekice Jadranke Ivandić Zimić i Ide svašta! Jurja Lisenka i Darije Lisenko
Autor: Danijela Jalžabetić, 21. 10. 2016.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana školskih knjižnica u knjižnici naše škole 21. listopada 2016. godine predstavljene su knjige  Neobična jutra jedne obične Flekice autorice Jadranke Ivandić Zimić te Ide svašta! autora Jurja Lisenka i Darije Lisenko. Na predstavljanju knjiga bili su učenici četvrtih razreda sa svojim učiteljicama.

Prisutnim učenicima četvrtih razreda i njihovim učiteljicama obratili su se Jadranka Ivandić Zimić te Jurij Lisenko. Neki učenici su čitali ulomke iz knjige Neobična jutra jedne obične Flekice, a neki recitirali pjesme iz knjige Ide svašta! Zatim su autori odgovarali na mnoga pitanja znatiželjnih učenika te im se potpisali na knjige.

Neobična jutra jedne obične Flekice ilustrirana je kratka zbirka koja se sastoji od sedam priča za djecu i mlade, a toplim, jednostavnim jezikom progovara o ljubavnim problemima i razmišljanjima obične kućne mačke po imenu Flekica. Priče govore o poznatim ljubavnim situacijama i o njihovom sretnom ili nesretnom završetku kroz lik mačke u malom, zatvorenom susjedstvu te nizu drugih likova, gazdarica, pasa, ptica, i svega ostaloga što pripada u dvorišta prigradske zone. Autorica je bila inspirirana susjedinom mačkom koja joj je stalno dolazila na balkon, ali, čim bi vidjela autoricu, pobjegla bi. Također, svi likovi iz knjige su stvarni i žive u njezinu susjedstvu.

Ide svašta! zbirka je pjesama za djecu koju su na hrvatskom jeziku napisali savjetnik Veleposlanstva Ukrajine Jurij Lisenko i njegova kći Darija. Knjiga je dobila ime po jednoj od pjesama iz knjige koju je napisala Darija sa samo 10 godina. Iako je knjiga objavljena prije dvije godine, još nije završena, „I nikad neće biti.“ rekao je Jurij. Naime, dok god on i njegova kći pišu pjesme knjiga nije završena. Sve njihove pjesme pripadaju istoj knjizi, Ide svašta! Također, treba spomenuti da Jurij piše dvije knjige, jednu na ukrajinskom, a jednu na hrvatskom.

Međunarodni dan školskih knjižnica obilježava se posljednjeg ponedjeljka u mjesecu listopadu.